נתניהו - הצטיינות בדיבורים כישלון במחשבים

יום ב', 20 באפריל 2020

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews

 

נתניהו אלוף יחסי הציבור לא יכל היה לפספס הזדמנות להחיות מן הקבר הבטחות רבות ל"מחשב לכל ילד" מן העבר, שמומשו חלקית בלבד.
 
עתה מדובר בהבטחה פתאומית לרכוש 30 אלף מחשבים בעלות של 50 מיליון שקל לחלוקה למשפחות עם ילדים נצרכים.
זאת, נוכח האתגר והפער שנוצר בין אלה שיש להם מחשב לאלה שאין להם - בימים של "למידה מרחוק"
 
כרגיל נתניהו בונה על הזיכרון הקצר של הציבור.
ועתה אולי (!) - יספקו רק 30 אלף מחשבים - רק לשישית מתוך 180 אלף המשפחות שאין להן מחשב
 
היחצנות הזאת של נתניהו לא לוותה בהסברים לגבי שאלות הקישור והעלות למשפחות לאינטרנט כמו גם השיבושים הרבים בתשתיות רשת האינטרנט המפגרת  בישראל לעומת העולם המערבי.
 
מנכ"ל קרן טראמפ לעידוד מצוינות במתמטיקה אלי הורביץ אמר ל"כלכליסט" שבכל העולם יש חשש גדול מכך שהמעבר ללימודים מקוונים מרחוק עלול להחמיר את הפערים. השוואה שערכה קרן טראמפ מגלה שמדינות אחרות כבר מפעילות תוכניות להתגברות על הפערים. סינגפור ודרום קוריאה הקימו מערך השאלה של מחשבים. בדרום קוריאה גם משלמים את חשבונות הרשת למשפחות מעוטות יכולת. ישראל הקדימה את רוב המדינות העולם במעבר ללמידה מרחוק, והורביץ חושב שבשל כך לא היה זמן להיערך מראש להתמודדות עם הפערים.
 
בפועל פרויקט "מחשב לכל ילד" של משרד רה"מ קיים כבר 25 שנה ולמרות זאת חילק עד כה 93 אלף מחשבים בלבד, כלומר פחות מ-4,000 בממוצע לשנה. רובם כמובן הפסיקו להיות שמישים מזמן. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ל-16% ממשקי הבית עם ילדים אין מחשב, כלומר ל-180 אלף משפחות, והבעיה חמורה במיוחד במגזר הערבי. 30 אלף מחשבים זה חשוב אבל מעט מדי ומאוד מאוחר מדי.
 
הפערים הדיגיטליים יוצרים הבדלים דרמטיים ביכולת להשתלב בשוק העבודה החדש. בימים האלה הם גם מונעים מהתלמידים במשפחות אלו להשתלב בלמידה המקוונת, כלומר מסכלים למעשה את חוק חינוך חובה.