תלונות בהקשר לעדכון חלונות 10

יום ג', 25 באפריל 2017

מערכת ההפעלה Windows 10  שעושה דרכה אל השוק הרחב ומתעדכנת בימים אלה מעוררת לא מעט דברי ביקורת.

בין אלה: 

"תלונות ווינדוס 10 פוגעת בפרטיות. משתמשים שהתקינו את ווינדוס 10 התלוננו שאם לא אומרים אחרת, היא אוספת את כל מה שהם עושים במחשב - החל מסיסמאות הווייפיי ועד מה שהם מקלידים
לאהבה או לשנאה.
 
 משתמשים שקראו את תנאי השימוש וההגדרות תוך כדי תהליך ההתקנה של המערכת החדשה, במקום לאשר אותם אוטומטית כפי שרגילים לעשות, גילו כמה סעיפים מקוממים: כך, למשל, המערכת מבקשת רשות לאסוף מידע על הרגלי ההקלדה (המקלדת) והכתיבה (בעט מגע) של המשתמש, על השימוש שלו באפליקציות, על המיקום שלו בעת שימוש, על אנשי הקשר והאירועים ביומן שלו ועוד. כמו כן, אוספת המערכת את היסטוריית הגלישה וסיסמאות לרשתות אלחוטיות אליהן התחבר המשתמש. 
 
יש לציין כי לא מדובר בדפוס איסוף יוצא דופן, וכי גם גוגל אוספת מידע כזה ואחר, ממשתמשי דפדפן הכרום וסמארטפונים מבוססי אנדרואיד. אך ממערכת ההפעלה של מיקרוסופט, שבעיקרון עולה כסף - למרות הצעת השדרוג חינם שמציעה החברה במשך השנה הקרובה - יש למשתמשים ציפיות שונות למדי.
 
עם זאת, חשוב לדעת כי מיקרוסופט מאפשרת לכבות את כל סוגי איסוף המידע, ואף מציגה הצדקות שונות לכל מידע שנאסף: מידע אודות ההקלדה והכתיבה נאסף כדי להתאים את ההשלמה האוטומטית של מילים למשתמשים שונים; מידע על היומן, אנשי הקשר וחיתוך הדיבור של המשתמש נאספת כדי לאפשר לקורטאנה, העוזרת הקולית של החברה, להבין מה המשתמש מבקש ממנה כאשר הוא רוצה תזכורת בעת שיחה עם אדם מסוים או לפגישה מסוימת שקבע; סיסמאות ווייפיי נאספות כדי לאפשר למשתמשים אחרים להתחבר אליהן בלי לדעת את הסיסמה; וכן הלאה. הבעיה של משתמשי ווינדוס היא שהאיסוף נעשה אוטומטית וצריך לבטל אותו, במקום שהאישור יהיה ידני. כלומר מי שלא שם לב ולא ביקש אחרת - המידע עליו נאסף.
 
בתגובה לתלונות מסרה מיקרוסופט לתקשורת כי "חלונות אינה אוספת מידע אישי ללא הסכמה.  כדי לספק את חלונות כשירות באופן יעיל, מיקרוסופט אוספת מידע אודות ביצועים, ניתוח ושימוש המסייע לשמור על כך שהמערכת והאפליקציות יפעלו כראוי. מיקרוסופט משתמשת במידע הזה כדי לזהות בעיות ולפתח תיקוני.
ביקורת נוספת אומרת כי תקלות חוזרות ונשנות  בעדכון האחרון למערכת החדשה יוצרות שיבושים בתוכנות רבות בעברית עד  כי לא ניתן כלל לעבוד אתן. מיקרוספט מודה חלקית  למבקים ואומרת כי היא פועלת לתקן את הבעיה עם התוכנות בעברית.