קרן בירד אנרגיה תשקיע בפרויקטים משותפים

יום א', 22 בדצמבר 2019

 

קרן בירד אנרגיה(BIRD Energy), הפועלת לקידום שיתופי פעולה בין חברות ישראליות ואמריקאיות, מודיעה כי משרד האנרגיה האמריקאי (DOE), משרד האנרגיה הישראלי, ורשות החדשנות ישקיעו באמצעותה 6.4 מיליון דולר בשבעה פרויקטים משותפים לחברות ישראליות ואמריקאיות בתחומי האנרגיה המתחדשת. עלות שבעת הפרויקטים שאושרו  נאמדת בכ-15.4 מיליון דולר, אשר כוללת השקעה של 9 מליון דולר מהמגזר הפרטי.

קרן בירד אנרגיה החלה לפעול בשנת 2009 כחלק מחוק "עצמאות אנרגטית" שאושר על ידי הממשל האמריקאי בשנת 2007. ממועד זה מימנה תוכנית בירד אנרגיה 49 פרויקטים, בהשקעה ממשלתית כוללת של כ-38 מיליון דולר, ובהשקעה נוספת של 49 מליון דולר  על ידי המיגזר הפרטי. כל פרויקט  שזכה במענק יכלול שותף אמריקאי ושותף ישראלי. הפרויקטים שנבחרו מספקים מענה לאתגרים אנרגטיים ויוצרים הזדמנויות בעבור שתי המדינות, תוך פיתוח ומסחור של טכנולוגיות אנרגיה נקייה והתייעלות אנרגטית.

מזכיר האנרגיה האמריקאי, דן בורלט אמר:"תוכנית בירד אנרגיה ממשיכה להציג תוצאות מרשימות לטובת ארצות הברית וישראל כאחד. פרויקטים אשר זכו במענקים במסגרת תוכנית בירד אנרגיה גייסו השקעות נוספות בסך $450 מיליון דולר. עד כה, התוכנית הביאה למיסחור של  שבע טכנולוגיות חדשות בתחום האנרגיה וליצירת מקומות עבודה בשתי המדינות. אני מברך את הזוכים של סבב זה ומאחל שיתרמו להמשך הצלחת התוכנית."

אהרון אהרון, מנכ"ל רשות החדשנות אומר: "קידום החדשנות בתחום טכנולוגיות הקלינטק מהווה מטרה משותפת לישראל ולארה"ב. שיתוף פעולה זה מעניק ערך מוסף לפיתוח תעשיית הקלינטק בשתי המדינות כמו גם לניהול אנרגיה יעיל אותו ניתן למנף גם לסקטורים נוספים בתעשייה. הפרויקטים המשותפים אשר זכו כעת במענקים מציגים טכנולוגיות חדשניות שנועדו לתת מענה לאתגרים הקיימים בסקטור זה בישראל, ארה"ב ובעולם ככלל."

 

פירוט שבעת הפרויקטים שאושרו:

  • Chakratecהישראלית וחברת Blink Chargingהאמריקאית ישתפו פעולה בפיתוח והדגמה של הטענה מהירה של רכבים חשמלים באמצעות מערכת אחסון אנרגיה.
  • EcoPlantהישראלית וחברת Atlas Machine and Supplyהאמריקאית יפתחו מערכת תיכנון דינמי לניהול צריכת האנרגיה והאיכות של מדחסי אויר בתעשיית המזון והמשקאות.
  • אלביטהישראלית וחברת Ballard Unmanned Systemsהאמריקאית יפתחו רחפן המבוסס על תאי דלק ומיועד לתעופה למרחקים ארוכים ללא פליטת פחמן.
  • Eta-Barהישראלית וחברת Adesto Technologies Corp.  יפתחו שבב המאפשר הפחתת זירמי המתנה (מצב סטנד ביי) למכשירי IOTהמחוברים לרשת.
  • Exencyהישראלית וחברת Brayton Energyהאמריקאית יפתחו מערכת לייצור חשמל המבוססת על פסולת מוצקה.
  • נטפים הישראלית וחברת Polaris Energy Servicesהאמריקאית מערכת משולבת לניהול אנרגיה והשקיה.
  • חברת רמות באוניברסיטת תל אביבוחברת Gas Technologies LLC יפתחו תהליך לייצור זרז ויישומו במפעל להפקת דלק סינטטי לצורך הפחתת פליטת גזי חממה.

הפרויקטים הזכאים להשתתף בתכנית בירד אנרגיה הם שיתופי פעולה בין חברה אמריקאית לחברה ישראלית, או שיתוף פעולה בין חברה באחת המדינות לאוניברסיטה או גוף מחקר אקדמי במדינה השנייה.החברות מחויבות להציג פרויקט אשר משלב חדשנות בנושאי אנרגיה בעל עניין משותף לשתי המדינות.