סערה באוניברסיטאות סביב זכויות קנין

יום ב', 21 באוגוסט 2017
סערת ויכוח מעסיקה בימים אלה את  האוניברסיטאות וחברות ההי-טק.
 
40 חברי סגל בחוג למדעי המחשב .באוניברסיטה העברית קוראים לנשיא אשר כהן לפתור את המשבר שנוצר עם עמיתיהם מייסד מובילאיי פרופ' אמנון שעשוע ובכיר נוסף בחברה, פרופ' שי שלו-שוורץ. 
 
במכתב לראשי האוניברסיטה הם קוראים לפתור את המשבר שנוצר עם מייסד מובילאיי ובכיר נוסף בחברה, פרופ' אמנון שעשוע ופרופ' שי שלו-שוורץ. ומזהירים כי "יווצר קרע חמור ביותר בין החוג למדעי המחשב להנהלה".
 
שעשוע טוען לעומת זאת: "תרמנו 6 מיליון דולר לאוניברסיטה העברית"
 
חברי הסגל מסבירים כי עזיבת השניים תהווה "מכה אנושה" לבית הספר להנדסה ולחוג למדעי המחשב, שלדבריהם הוא "'הקטר שמושך את האוניברסיטה". "עמיתינו אמנון ושי הם עמודי תווך במעמדנו זה", הם מציינים, "ביום חמישי קראנו בעיתון על המשבר. האוניברסיטאות המובילות בארץ הגיבו מיד בהצעות משרה לאמנון ושי. הם ישמחו לזכות בהם, בשיתוף הפעולה עם מובילאיי ובהובלה בתחום.
 
איננו יכולים להרשות לעצמנו לאבד שני שחקני מפתח כאמנון ושי. עזיבתם תהיה מכה אנושה לקבוצת הלמידה, ומכה מוראלית קשה ביותר לבית הספר ולאוניברסיטה. ההשלכות תהיינה הרות אסון גם על התפתחותנו בעתיד – חברי סגל עתידיים עם אוריינטציה יישומית יהססו מאוד להצטרף אלינו בנסיבות אלה".
 
כ-40 חברי הסגל החתומים על המכתב אף מציינים כי עזיבת השניים לא תפגע רק באוניברסיטה, אלא בעיר הבירה. "עם רכישת מובילאיי בידי אינטל, הכריזה אינטל על כוונתה להרחיב את פעילות מובילאיי בירושלים באלפי מהנדסים במהלך ארבע השנים הקרובות. זו הזדמנות שלא תסולא בפז, שתביא אתה תנופת פיתוח לא רק לבית הספר ולאוניברסיטה, אלא לירושלים כולה".
 
חברי הסגל חותמים את המכתב החריף בכך ש"המשבר שיצרתם משקף זלזול בלתי נסלח במאמצינו הבלתי נלאים לתרום למצוינות האוניברסיטה. לא נשב בחיבוק ידיים כשאיום כה חמור מרחף מעל מפעל חיינו וביתנו האקדמי. לא נקבל רפיון ידיים, הזנחה או עיכוב מצדכם. אם לא תפתרו את המשבר לאלתר, המצב יחייב אותנו, לצערנו, לנקוט באמצעים קיצוניים החל בהעברת מכתב זה לעיתונות".
 
המשבר בין הצדדים פרץ בשבוע שעבר לאחר שהאוניברסיטה פנתה אל חברת מובילאיי בעקבות עסקת אינטל מובילאיי, בדרישות שכוללות תשלום תמלוגים. במקביל לעבודתו במובילאיי, נמנה שעשוע על סגל החוג למדעי המחשב באוניברסיטה. בעבר התגלעה מחלוקת בין הצדדים, לאחר שהאוניברסיטה טענה כי מגיעים לה תמלוגים מפעילות מובילאיי בשל פיתוחים שפיתח פרופ' שעשוע בעודו מועסק במסגרתה.  
 
"קיים תהליך בין האוניברסיטה העברית לפרופ' שעשוע" מסרה דוברת האוניברסיטה, והוסיפה כי המוסד "מקווה שהתהליך יסתיים בזמן הקרוב ועל הצד הטוב ביותר". הדוברת נמנעה מלמסור פרטים נוספים על הקשר שבין שעשוע והאוניברסיטה העברית, לרבות תרומה של 6 מיליון דולר שהעבירה מובילאיי לאוניברסיטה בשבועות אחרונים, לדברי מייסד החברה.
 
עסקת מובילאיי, שנחתמה במרץ האחרון, היא האקזיט הגדול בתולדות המשק הישראלי והיקפה הראשוני עמד על 15.3 מיליארד דולר. במסגרתה, תוביל פעילות החברה הישראלית את מאמצי אינטל בשוק הרכב האוטונומי.