נמשך שתפ אפל גוגל לאיתור נשאי הקורונה

יום ד', 6 במאי 2020
החברות  אפל וגוגל עובדות יחד על טכנולוגיה שמטרתה לעזור ולהתריע בפני אנשים כאשר יתכן שהם נחשפו לנגיף קורונה.
 
אפל ו- Google התקדמו צעד נוסף כדי לשחרר טכנולוגיית מעקב ואפליקצית מעקב שעשויה להיראות על טלפונים וגם  לשיתוף מידע על קודים עבור ממשלות מקומיות.
 
טכנולוגיית מעקב הקשר, עליה עובדות שתי החברות כבר למעלה מחודש  נועדה לעזור לאנשים ולהתריע  אם מישהו היה בקשר עם הנשא במהלך 14 הימים שקדמו.
 
כאשר הוכרז לראשונה על הפרויקט, מנכ"ל אפל  טים קוק  וראש גוגל, סנדראר פיצ'אי, הבטיחו שהטכנולוגיהיבנה תוך התחשבות בפרטיות.  
 
בדוגמאות שאפל וגוגל הציעו עבור טכנולוגיית המעקב, שתי החברות הראו כיצד אנשים יוכלו להצטרף למערכת ולהפעיל התראות למקרה שייחשפו למישהו שאושר שיש לו וירוס קורונה. החברות הראו גם כיצד גורמים רשמיים בתחום הבריאות יוכלו לאשר את אבחנה הנגיף של האדם על ידי הקלדת קוד מיוחד לטלפון של המטופל. ברגע שיעשה זאת, המטופל יישאל אם ברצונו להזהיר אנונימית אנשים איתם היה בקשר במהלך השבועיים האחרונים.
 
החברות אומרות כי הן מצפות לעבוד עם גורמי בריאות הציבור ברחבי העולם על אפליקציות להודעות חשיפה.
 
הטכנולוגיה מזהה אנשים שאולי חולה היה קרוב אליהם בכך שהיא מסייעת  לאייפונים של Apple  או למכשירים המופעלים על ידי תוכנת אנדרואיד של גוגל  לתקשר זה עם זה  באמצעות רדיו ה- Bluetooth המובנה. אם מישהו מאובחן עם נגיף הקורונה, גורם בריאות או רופא יוכל להזין קוד לטלפון שלו, ואז ישלח אות המתריע על כל הטלפונים איתם הגיע במגע במהלך 14 הימים שקדמו.
 
אפל וגוגל  ישחררו את הפרויקט בהמשך השנה , ויציעו אותו לכ -2 מיליארד טלפונים ברחבי העולם. בינתיים הם חולקים קוד ומשחררים גרסאות בדיקה של תוכנת ההפעלה iOS ו- Android שלהם כדי לעזור לגורמי הבריאות להתחיל בעבודה. החברות אמרו עתה שיעודדו את גורמי הבריאות לבנות רק אפליקציה אחת בכל מדינה, כדי למנוע מאנשים להתבלבל באילו אפליקציות להשתמש. אפל וגוגל אומרים כי הדבר יעודד אימוץ רחב יותר.
 
המאמצים של אפל וגוגל הם רק הדרכים האחרונות שחברות טק גדולות עושות כדי לסייע במאבק בווירוס הקורונה, שהרג כ-250,000 בני אדם ברחבי העולם , והדביק יותר מ -3.5 מיליון בני אדם, על פי נתונים שנערכו על ידי אוניברסיטת ג'ונס הופקינס.
 
צוין כי אפל וגוגל החלו לשתף פרטים על הפרויקט שלהם יחד כשבועיים לאחר תחילת המגיפה  מהלך יוצא דופן עבור החברות הסודיות הידועות לשמצה. החברות קיימו גם שיחות סדירות עם העיתונות, לקחו שאלות מהעיתונות וענו על חששות בנושא פרטיות, שאלות על איך המערכת תעבוד ואיך הן יביאו אנשים להשתמש בה.
 
השינויים הגדולים ביותר שאפל וגוגל ביצעו מאז שהכריזו לראשונה על המערכת בחודש שעבר היו הגנות על פרטיות לאחר שמומחי אבטחה ועיתונאים העלו חששות מאופן פעולתה של הטכנולוגיה. אפל וגוגל אמרו בחודש שעבר כי הם שינו את טכנולוגיית ההצפנה , שמערבלת כל מידע מזהה כדי להבטיח שלא ניתן לעקוב אחר אנשים. החברות גם אמרו כי הן יגנו גם על מידע שניתן לזהות, כגון באיזה דגם טלפון  משתמשים ועוצמת האות של השידורים שלהם.