מחשוב צולע במכון התקנים

יום ג', 19 בספטמבר 2017

עיכובים "בלתי צפויים" תקלות וכפל מערכות מונעים למעשה את הרפורמה המתכוננת במכון התקנים.

אפילו לגבי ההערכות של עלות המחשוב המחודש יש ויכוחים והן נעות בין 10-25 מליון שקל.

על רקע זה היה גם דיוןן סוער בוועדת הכלכלה של הכנסת  והועלו חשדות כי הנהלת מכון התקנים מעכבת בכוונה את מימוש הרפורמה שתפתח את שוק הבדיקות והתקינה לתחרות .

בסופו של דיון סוער מכון התקנים קיבל אישור דחייה של שלושה חודשים ומשרד הכלכלה מתכוון לדרוש דחייה נוספת, עד אפריל 2018, ומקים מערכת מחשוב מקבילה למערכת של מכון התקנים כשעלות המערכות במכון ובמשרד הכלכלה  תגיע ל-25 מיליון שקלים

בגלל בעיות בהקמת מערכת מחשוב ? הרפורמה במכון התקנים נדחתה

בדיון הסוער התגלה כי משרד הכלכלה מתכוון לבקש ארכה נוספת ולדחות את כניסת הרפורמה עד ל-1 באפריל 2018 ומקים מערכת מחשוב מקבילה למערכת של מכון התקנים. עוד עלה בדיון כי עלות מערכת מכון התקנים נאמדת בכ-10 מיליון שקל ועלות הקמת המערכת של משרד הכלכלה נאמדת בכ-15 מיליון שקלים נוספים.
היו"ר כבל ביקש בפתח הישיבה לברר מדוע הגיש המשרד את הבקשה ברגע האחרון, ולוודא שלא מדובר בניסיון לעכב את הרפורמה בתרגילים כאלה ואחרים. המשנה למנכ"ל משרד הכלכלה, נעמה קאופמן פס, הסבירה כי "הרפורמה במכון התקנים היא אחת ממשימות הדגל של המשרד והשר אלי כהן קידם אותה בעצמו כיו"ר ועדת הרפורמות". היא הוסיפה כי אחד התנאים לביצוע הרפורמה זו הקמת מערכת מחשוב מורכבת. לדבריה, המשרד החל להקים מערכת עצמאית שלא תלויה במכון התקנים, אך זו תהייה מוכנה ב-1 באוקטובר 2018. במקביל מכון התקנים מקים מערכת שתהייה מוכנה בעוד כחצי שנה. לכן, הסבירה קאופמן פס, תידרש דחייה של 3 חודשים נוספים, מלבד הדחייה המבוקשת עתה. היא הוסיפה כי במקביל מכון התקנים מייצר הסכמים עם מעבדות פרטיות, כדי לפתוח את השוק לתחרות כבר בעוד כשבועיים.