כשלים וניתוקים באפליקציות גוגל

יום ג', 22 ביוני 2021

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews

 

לגוגל זה קורה שוב - ושוב - ושוב.
גולשים במדינות רבות מדווחים: שיבושים באפליקציות גוגל בטלפונים ניידים
לפי דיווחים ברשתות שונות  תקלות נרשמו גם באפליקציות נוספות, בניידים מסוג אנדרואיד. מומחים בתחום אומרים כי המקור לקריסת המערכת קשור לעדכון הגרסה האחרון שיצא לאפליקציה.
 
על פי DownDetector, שירות העוקב אחר הפסקות אינטרנט, התקלה החלה ביום שלישי קצת אחרי השעה 07:30 בבוקר  שעון ישראל.
 
"בשעות האחרונות עלו שלל דיווחים על קריסה של אפליקצית גוגל. מבדיקות נראה שהקריסה קשורה בעדכון הגרסה האחרון שיצא לאפליקציה עבור מכשירי אנדרואיד", אמרה מיי ברוקס-קמפלר, מנכ"לית HELENA ומייסדת קהילת בטוחים אונליין THINK SAFE CYBER, בשיחה עם וואלה טכנולוגיה. "בשלב זה מומלץ להסיר את העדכון האחרון ולהמתין לתיקון התקלה על ידי גוגל".
 
עוד היא הוסיפה כי "בעוד עדכונים הם דבר חשוב אשר מטרתו שיפור מוצרים וכן תיקון ליקויי אבטחה, קיימים מקרים בהם עדכונים גרמו לבעיות שונות. זהו אינו מקרה ראשון בו עדכון גרסה גרם לקריסה של אפליקצית גוגל. לרוב התקלה נפתרת במהירות ע"י הספק שמוציא גרסת עדכון חדשה".
עיון בארכיון מגלה כי לגוגל היו עשרות תקלות אי-תקשורת בשנים האחרונות.
 
הפעם האחרונה בה דווח על תקלות גלובליות ברשת הייתה בתחילת חודש יוני השנה אז אתרי אינטרנט, שירותים ואפליקציות רבות אחרות, בהן אמזון, פייפאל, ספוטיפיי וטוויטר, קרסו בכל רחבי העולם ככל הנראה כתוצאה מתקלה בשרתי הענן של חברת Fastly, ספקית תשתיות תוכן בענן.
 
כתוצאה מהביעה, שמקורה בשירות של החברה, כלל המשתמשים בעולם ניסו להתחבר לאתרים הפופולריים דרך השרת הראשי מהם הם פועלים, מה שגרם לעומס אדיר ולבסוף לקריסתם. על פי אתר DownDetector, שמדווח על תקלות בשרתים שונים, נפלו גם כמה אתרי חדשות כמו הניו יורק טיימס, CNN וכן אתרי הקניות אמזון, איביי ושופיפיי. גם אפליקציית המוזיקה הפופולרית ספוטיפיי הפסיקה לפעול.