הפסולת הבייתית שהופכת לחומר גלם חדש

יום ו', 26 בפברואר 2021

 

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews
 
הזיהום החמור של חופי ישראל בפסולת דלקים שהושלכה מאוניות כמו גם ערמות הזבל הנערמות  בפארקים לאחר בילוי  ונוצרות בבתים - כל אלה מעוררים פעילות רבה בחיפוש פתרונות לצרה זו.
 
הרשות לחדשנות מביאה מידע על חברה שאומרת שמצאה לכך פתרון.
 
חברת יו-בי-קיו (UBQ Materials) שהופכת את הפסולת הביתית כולה למשאב מתחדש באמצעות תהליך מהפכני. בשונה מתעשיית המחזור, שמפרידה בין החומרים השונים המרכיבים את הפסולת, בתהליך של יו-בי-קיו מתייחסים לפסולת הביתית ההטרוגנית כמכלול. כל הפסולת העירונית המוצקה המיועדת במקור להטמנה - פסולת מזון, קרטון מלוכלך, נייר ופלסטיק מעורב - הופכת באמצעותם לחומר גלם חדש, הקרוי אף הוא יו-בי-קיו (פטנט רשום) - משאב תרמו-פלסטי מתחדש. ולא זאת בלבד, גם כל המוצרים שייוצרו מחומר הגלם החדש יוכלו להפוך אליו שוב ושוב ושוב. 
 
ג'ק (טאטו) ביג'יו, מייסד שותף של יו-בי-קיו והמנכ"ל שלה בישראל: "ב-2012 הקמנו את החברה והתחלנו בפיתוח הטכנולוגיה", הוא מספר. משמעות השם יו-בי-קיו היא קיצור למילה האנגלית Ubiquitous, שפירושה בעל יכולת להימצא בכל מקום בו-זמנית. האשפה נמצאת בכל מקום שבו יש אנשים - והפתרון שהחברה מיישמת מתאים לכל מקום שיש בו אשפה. כך גם הבעיה וגם הפתרון הם Ubiquitous.
 
"פיתחנו את הטכנולוגיה בעזרת תמיכה של רשות החדשנות", מספר ביג'יו. הטכנולוגיה מבוססת על הרעיון שלכל האלמנטים האורגניים, בין אם מדובר על שאריות עוף או עוגה ובין אם מדובר על קליפת בננה או קרטון נייר, יש הרכב דומה. האלמנטים האורגניים מתפרקים לחומרים הבסיסיים שמהם הם עשויים. בתהליך של יו-בי-קיו, מפרקים את האלמנטים האלה ובהמשך מחברים אותם ביחד למטריצה אחידה. הפלסטיק שאינו אורגני מותך לתוך המטריצה והופך לחלק ממנה. 
 
אלטרנטיבה ירוקה לתעשיית הפלסטיק 
הפיתוח נעשה במפעל של יו-בי-קיו בקיבוץ צאלים שבדרום, שכבר היום מספק את החומר ליצרנים מקומיים. במפעל גם מעבדות מתקדמות המהוות בסיס לפעילות מו"פ. משאית האשפה מגיעה למפעל יו-בי-קיו במקום לאתר ההטמנה דודאים, הנמצא במרחק 20 דקות נסיעה, ושופכת שם את האשפה. במפעל מוצבות מכונות המפרידות את האשפה הביתית – שאריות המזון, כלי האוכל מפלסטיק, הקרטון, הנייר, המתכות, הבקבוקים וכדומה. המתכות והזכוכיות אינן משתתפות בתהליך זה, אלא מועברות לתהליכי מחזור קונבנציונליים. האשפה הביתית הופכת בתהליך הייחודי ליו-בי-קיו – לחומר שהוא בעל תכונות של פלסטיק: כשהוא חם הוא נוזל, כשהוא קר הוא מתקשה, ובכך יכול להחליף את הפלסטיק הקונבנציונלי העשוי מנפט. "למעשה, המצאנו חומר חדש לתעשיית הפלסטיקה שכולו עשוי מזבל", אומר ביג'יו. 
 
"כיום המפעל מקבל כ-7,000 טונה של אשפה ביתית, שהופכת לכ-5,000 טונה של חומר גלם שנמכר לתעשיית הפלסטיק ולייצור מוצרים, ביניהם כיסאות, שולחנות, קולבים, חלקים מפלסטיק לרכב וצינורות. החומר יו-בי-קיו יכול לשמש חומר גלם לכל מוצר פלסטי קונבנציונלי. למעשה, אנחנו מהווים אלטרנטיבה ירוקה ופחות יקרה לתעשיית הפלסטיק", הוא מסביר.
 
ביקוש עולה לחומר גלם ממוחזר
"כ-350,000 טונות של פסולת מסוכנת נוצרים מדי שנה בישראל, כמעט בכל ענפי התעשייה המוכרים", מציין ד"ר עמי אפלבאום, המדען הראשי במשרד הכלכלה ויו"ר רשות החדשנות. "לרשות החדשנות תפקיד ביצירת פתרונות טכנולוגיים התורמים לשיפור איכות הסביבה והמעבר לשימוש בחומרים טבעיים או ממוחזרים. הרשות פועלת לעידוד התעשייה הישראלית לקידום תוכניות מו"פ שיובילו להתייעלות במשאבים ומעבר לתחליפים טבעיים. החיבור בין סטארט-אפים לתעשייה הוא מהותי לקידום כלכלה מעגלית וסביבה ירוקה".