חששות לצמצום פעילות אינטל בישראל

יום ב', 27 ביולי 2020

הידיעות - הלא מאושרות בפרטים - כאילו חברת אינטל תסגור מפעלים ותעביר את היצור למיקור וספקי חוץ מעוררות תגובות בעולם כולו.

גל השמועות התפשט לאחר דבריו של מנכ"ל אינטל העולמית בוב סוואן, בשיחה עם אנליסטים שהודה כי אינטל עשויה להעביר את ייצור השבבים למיקור חוץ. האמירה הובילה לצניחת מניית החברה ב?16% וליום הגרוע ביותר שלה מזה 20 שנה.

אותנו בישראל מעניין מה יהיה גורל המפעלים  הבולטים של החברה בארץ. 

אז נתחיל מדברי הנחמה: "גם בהנחה שאינטל תסגור מפעלים, המפעל בישראל יהיה מהאחרונים"

את הדברים אומר מולי אדן, סגן נשיא אינטל העולמית לשעבר.

אינטל ישראל היא כיום היצרנית הפרטית הגדולה ביותר במשק עם כ-13,750 עובדים מתוכם 7,500 עובדי פיתוח, 4,900 עובדי ייצור ו-1,350 עובדי מובילאיי. לאינטל יש השפעה רוחבית רבת עוצמה על המשק הישראלי. החברה רכשה ב-1.8 מיליארד דולר מיצרנים מקומיים בעשור האחרון. בנוסף, אינטל היא אחת היצואניות הגדולות ביותר. הייצוא של החברה ב-2019 הסתכם בכ-6.6 מיליארד דולר. היא גם המעסיקה המגוונת ביותר עם דריסת רגל חשובה באיזור הדרום.

אינטל השקיעה עד היום בישראל הון משמעותי וזכתה למענקים נדיבים מהמדינה. עד 2014 השקיעה החברה 15 מיליארד דולר בישראל וקיבלה מענקים של 1.8 מיליארד דולר. בתוכנית ההשקעה שלה לשנים הבאות, עד 2029 התחייבה החברה להשקעה של 10 מיליארד דולר נוספים שעליהם היא צפויה לקבל מענק של כ?-900 מיליון דולר. 

מכל זה עולה שהחלטה של החברה העולמית בעתיד לצאת מעולם הייצור היא החלטה דרמטית, שברור שאם תתרחש תהיה לה השפעה עצומה על החברה בישראל ועל הכלכלה הישראלית.

כל האנליסטים מציינים שיכולת הייצור של אינטל נפגעה בשנים האחרונות. 

"קשה לדעת מה יקרה עם הייצור של החברה, אך למיקור חוץ או מעבר לגוף כמו החברה המתחרה TSMC אין יכולת להחליף באופן מלא את אינטל כיום" אומר מולי אדן, סגן נשיא אינטל העולמית לשעבר.

ומוסיף: "אני לא חושב שאינטל ימכרו בזמן הקרוב חלק ממערכי הייצור, אך אינטל בבור וזו לא תקלה קטנה אלא תקלה שנמשכת כבר כמה שנים. אם באינטל לא יצליחו לצאת מהבור הם יעבירו את הייצור לחברה אחרת".

עובדה היא שתחזית רווח מאכזבת של אינטל הורידה את המניה במסחר בבורסות.