הדירוג של ישראל נשאר יציב עם אזהרה חמורה

יום ב', 16 בנובמבר 2020
חברת דירוג האשראי הבינלאומית S&P  אשררה את דירוג האשראי של מדינת ישראל על החוב במטבע חוץ ברמה של AA-, והותירה את תחזית הדירוג על "יציבה". לצד שורת ציונים שליליים.
 
ראש הממשלה נתניהו מיהר לתת לעצמו את מלוא הקרדיט וכן גם שר האוצר החדש יחסית כץ. למרות שמהדו"ח עולה כי הממשלה כלל אינה גורם פעיל בקידום כלכלת וצמיחת המשק בישראל והצמיחה כאן נובעת מהפעילות העסקית יזמית פרטית הערה.
 
וכך בצד הציון הסביר על "כלכלה איתנה, חשבונות חיצוניים חזקים ויתרונות שצומחים למדינה ממדיניות מוניטרית גמישה של בנק ישראל וממאגר עמוק יחסית של חיסכון מקומי", בולט המצב הגרוע בנטל החוב הגבוה יחסית מדייניות פיסקאלית לא אחראית וכן סיכונים גיאו-פוליטיים. 
 
בחברה מעריכים  כי כלכלת ישראל תקטן לנוכח המשבר בשיעור ממוצע של 5.0% בשנת 2020 לראשונה מזה שני עשורים, אך (בניגוד להערכות זהירות הרבה יותר) ב-S&P מעריכים כי המשק הישראלי יתאושש ביותר מ-4.5% בשנת 2021.
 
האנליסטים של החברה מציינים  כי הגירעון הממשלתי יגדל למעל 12% מהתוצר, ושיעור החוב הממשלתי נטו יעמוד על 73% מהתוצר בשנת 2020.
 
החברה רואה את בנק ישראל כמוסד אמין ביותר, בעל ניסיון ארוך של עצמאות תפעולית מלאה מבוססת שוק. השנה הציג הבנק את ארסנל הכלים הזמינים לו לריכוך השפעות המגיפה על כלכלת ישראל באמצעות הורדות ריביות, הרחבה כמותית והלוואות בריבית נמוכה לבנקים ואחרים. למערכת הבנקאית הון רב, רווחיות ונזילות. 
 
יש לשים לב גם לאזהרה שבמידה וההאטה הכלכלית תהיה עמוקה וארוכה, ותוביל להידרדרות משמעותית יותר מהצפוי במעמד הפיסקלי יווצר  לחץ שלילי על הדירוג.
 
שכן ישראל, מעבר להשפעות המידיות הקשורות למגיפה, חסרה תקציב ותוכנית ייצוב פיסקלי לטווח בינוני והחוב הממשלתי נטו ימשיך לעלות מעל ציפיות החברה.
 
כרגע הדירוג הנוכחי של ישראל על-ידי חברות הדירוג הבינלאומיות:
א. S&P  בדירוג AA- יציב
ב. פיץ' בדירוג A+ יציב
ג. מודיס בדירוג A1 יציב