ביקורת בכנסת על הפיגור בסיבים אופטיים הפוגע בפעילות המשקית

יום ג', 3 בנובמבר 2020

 

בשעה ששר התקשורת הפעיל (בעיקר ביחסי ציבור) הנדל מפיץ הודעות "חיוביות" על התקדמות בביצוע פרויקט הסיבים האופטיים למען אינטרנט מהיר ואף דורש מחברות התשתית לפרסם דוח חודשי על ההתקדמות בתחום זה - ההתמונה הנחשפת בדיון וועדת הכלכלה של הכנסת שונה לחלויטין.
 
נושאי הביקורת: יו"ר ועדת הכלכלה מרגי: הצרכנים גולשים בתוך ענן ערפל סמיך מבלי לדעת את האמת על מהירות הגלישה.
היו"ר מרגי אמר את הדברים בדיון  על איטיות הגלישה; הוט: מהירות המינימום היא 0.01 מגה; בזק: מהירות המינימום בחבילה של 40 מגה היא 20 מגה; ח"כ קרעי: מדובר ברמייה; משרד התקשורת: בשבוע הבא יפורסם שימוע בנושא יחס ההעמסה/
 
סיפור העלילה: 
ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ יעקב מרגי, דנה במהירות האינטרנט בישראל, על רקע הצורך בשימוש באינטרנט המהיר בתקופות הקורונה לצרכי עבודה ולימודים מהבית ועוד. הישיבה התקיימה לבקשת חברי כנסת  שטענו כי ישראל בסגר, רוב האנשים בבית ומהירות גלישת האינטרנט נמוכה ורחוקה ממה שהובטח ללקוחות עליו הם משלמים.
 
ח"כ קרעי אמר כי מדובר ברמייה של אזרחים, שמשלמים על 500 מגה כשבפועל מדובר במהירות מקסימום ומהירות המינימום היא 0.01 מגה. "הטווח הזה בעצם אומרת שהחברות עושות מה שבא להן", אמר. ח"כ כמאל מריח אמרה כי כמיליון ישראלים בכלל לא מחוברים לאינטרנט, וכשליש מהם הם ביישובים הערבים. ח"כ עמאר הוסיף: זכותו של כל ילד ללמוד וחוסר היכולת להתחבר לאינטרנט יציב במהירות ראויה זו תעודת עניות למדינת ישראל.
 
המשנה למנכ"לית משרד התקשורת, מימון שמילה, אמר כי הפתרון האמיתי הוא סיב אופטי וקרא לכל חברי הכנסת לסייע למשרד לקדם זאת. שמילה אמר כי העומס על הרשת יוצר פקקים והאטה בתעבורה, ואמר כי גם בכביש שש כשיש פקק והנסיעה איטית לא מקבלים החזר על התשלום. הוא הוסיף כי בזק מציינת את המהירות הצפויה.
 
היו"ר מרגי אמר בתגובה כי הציבור צריך לדעת מה הוא מקבל, ובהתייחס לדוגמה של שמילה לגבי כביש שש הוסיף: "נטפל גם בזה". הוא אף מתח ביקורת על כך שנציג של הרשות להגנת הצרכן לא השתתף בדיון והגיע רק בסופו. "איך אפשר לבוא בטענות לחברות התקשורת, אם משרד התקשורת אומר שזה המצב", שאל היו"ר מרגי.
 
מנכ"ל איגוד האינטרנט הישראלי, יורם כהן, טען כי סטטיסטיקת מהירות האינטרנט בישראל היא מתחת לכל ביקורת. לדבריו, בשנה האחרונה יש זינוק של 100 אחוז בתעבורת האינטרנט והבעיות ברשת נובעות מכך. "אנחנו בפיגור בפיתוח תשתיות ופגשנו את זה במשבר גלובלי שבו האינטרנט הוא מוצר חיוני ביותר", אמר. הוא קרא לבנות מודל מדידה שלא ניתן לעשות עליו מניפולציה, והוסיף כי צריך לפקח גם על יחס ההעמסה ולוודא שהחברות מוכרות מוצר שהן מסוגלות לספק בהתאם למספר הלקוחות שלהן.
שמילה התייחס לדברים ואמר כי משרד התקשורת מתכוון לטפל בקרוב ביחס ההעמסה – ולוודא שהחברה מסוגלת לספק את מה שהיא מתחייבת לכל לקוחותיה. 
 
היו"ר מרגי סיכם את הדיון ואמר כי "הוועדה קוראת למשרד התקשורת לחייב את חברות התשתיות וספקיות האינטרנט לפרסם, אחת לתקופה, את מהירות הגלישה בפועל לפי אזורים. הוועדה מבקשת מהמשרד לחייב את החברות לספק ללקוחות מסמך גילוי, בעת ביצוע העסקה, אודות המהירות המינימלית והמקסימלית של הגלישה ולפרסם בפומבי את רשימת היישובים שהמשרד אישר לחברות שלא לפרוס בהן תשתית". כמו כן, שב היו"ר מרגי ומתח ביקורת על כך שנציג הרשות להגנת הצרכן התחבר לדיון רק בסופו.