משכנתא - היצמדות לפריים שסכנה גם בה

יום ד', 16 בדצמבר 2020

 

 

כדאי לבדוק טוב טוב האם  כדאי למחזר את המשכנתה שלכם על בסיס הודעת הצמדת החוב לריבית .

לפי הודעת בנק ישראל הוא מבטל את המגבלה על מסלול המשכנתא בריבית בפריים שעומדת כיום על שליש מסך המשכנתא. מדובר ברכיב משכנתא הזול ביותר כיום, והגדלת חלקו צפויה להוזיל את תשלום המשכנתא בעד מאות שקלים בחודש.

אך שיפור וסכנה בו ההצמדות לפריים חשופת את הלקוח גם להתייקרות של המשכנתא בתרחיש של ריבית עולה. 

מצד אחד החלטת בנק ישראל הופכת את מיחזור המשכנתא להרבה יותר אטרקטיבי לכל מי שלקח משכנתא ב-9 השנים האחרונות (מאז נכנסה המגבלה לתוקף). בנוסף לכך מרבית הבנקים סימנו את המשכנתאות כתחום אסטרטגי לצמיחה, ולכן צפויים להציע הצעות אטרקטיביות יחסית בכדי לגייס את הלקוחות.
 
יחד עם זאת, צריך לזכור כי המיחזור כולל גם תשלום עמלת פירעון מוקדם שהיקפה יכול להגיע לעשרות אלפי שקלים. כמו כן רצוי שלא להתפתות ובאופן אוטומטי למחזר רק כי התשלום החודשי יירד, אלא גם לבחון מה רמת הסיכון החדשה. כלומר אם הריבית תעלה, בכמה יתייקר החזר המשכנתא בעקבות הגדלת הרכיב שצמוד לריבית הפריים.
 
ועוד סכנה : הבנקים ירצו "לפצות" את עצמם על הורדת הריבית המשכנתאות - בהעלאות אחרות. כדאי להיות ערנים לסיכון שכזה to fh  לפי הערכות, צפויה התייקרות "זהירה" של הרכיבים האחרים, שכן לצד ההוזלה, גם רמת הסיכון לבנק במשכנתא יורדת, החשיפה לשינוי בריבית עוברת מהבנק אל הלקוח. כמו כן שוק המשכנתאות הוא מאוד תחרותי בימים אלה. הבנקים מתמקדים בפעילות זו על פני תחומים כמו אשראי צרכני ואשראי לעסקים קטנים הנחשבים בסיכון גבוה יותר. לכן קשה לראות אחד מהם מרשה לעצמו להעלות מחירים.