אוסטרליה - ענקיות הרשת נדרשות לשלם עבור מידע מועתק

יום ב', 22 בפברואר 2021
 
החקיקה באוסטרליה הדורשת מחברות הרשת הענקיות - ביניהן גוגל ופייסבוק לשלם ליוצרי התכנים שהן מעתיקות ללא כל בושה וללא תשלום - מעוררת הדים של תקדים עולמי. מה גם שכידוע החברות הללו "עוטפות" את החדשות  המעותקות בהרבה מאד פרסומים שהן מוכרות.
 
מומחי מחשוב ומשפט העוקבים אחר חקיקה זו אומרים כי מה שקורה באוסטרליה הוא ככל הנראה טעימה ממה שיקרה באזורים אחרים בעולם. פוליטיקאים באיחוד האירופי ובקנדה אמרו שהם עוקבים בקפידה אחר ההתפתחויות. צרפת כבר דחפה את גוגל שעל תכנים - משלמים.
 
באוסטרליה אומרים כי אמצעי החדשות המסורתיים מתקשים להתחרות עם גוגל, פייסבוק וחברות טכנולוגיה אחרות על פרסום המתלווה לחדשות המעותקות.
 
על פי ההצעה, שהוצגה לראשונה בפרלמנט האוסטרלי בדצמבר האחרון, עסקי החדשות יתמקחו  בנפרד או ביחד עם פייסבוק וגוגל, כך שיקבלו תשלום עבור התוכן שלהם. הממשלה תוכל להרחיב את תחום החוק כך שיכלול פלטפורמות אחרות בעתיד אם יש לה מספיק ראיות ל"חוסר איזון בכוח המיקוח ".
 
"אם כלי תקשורת לגיטימיים ופלטפורמות דיגיטליות לא מצליחים להגיע להסכמה, בורר עצמאי יקבל החלטה. החוק מחייב גם כי פייסבוק וגוגל ימסרו לגורמי החדשות "מידע ברור על הנתונים שהם אוספים באמצעות אינטראקציות של משתמשים עם חדשות בפלטפורמות דיגיטליות."
 
חברות הרשת במערב חוששות שאוסטרליה תיצור תקדים. ויש להן סיבה טובה להיות מודאגות. שר בקנדה הביא את הדוגמה של אוסטרליה כשהוא קורא לגוגל ופייסבוק לשלם למו"לים בארצו, וחבר בפרלמנט האירופי אמר  ל- CNET שהוא רוצה לשלב צעדים דומים בחקיקה הקרובה של האיחוד האירופי.