מרבית הערבים לא מכירים את הרשות לחדשנות

יום ש', 7 באוגוסט 2021
"המדינה יצאה במכרז חדש לחממות טכנולוגיות, קוראים לזה תקופת אפס, ברשות החדשנות. זה מאפשר תמיכה בפרויקטים בדיוק בשלב הזה, עד 1.5 מיליון שקל. רשות החדשנות כיוונה לחברה הערבית - עובדים בשיתוף פעולה עם כפר קרע, אגודת הגליל ועוד - אבל לא רק. נושא החשיפה וההיכרות חסר מאוד" - כך אמר אמר זהר גנדלר, מנכ"ל NGR Healthcare, בוועידה הכלכלית של החברה הערבית, שערך TheMarker בנצרת.
 
לדבריו, "היה סקר לא מזמן, שבדק כמה אנשים בחברה הערבית בכלל מכירים את הרשות לחדשנות, ומתברר שהשיעור נמוך מאוד. זה מפתיע וזה פער שצריך לסגור, להגיע לבתי ספר, לחשוף, להכיר, לדבר. כשאתה בונה אקו-סיסטם שלם ויש משקיע מהחברה הערבית זה אומר שכל המשפחה שלו מתחילה להכיר, הוא שולח בן או נכד, ויוצר גלים והדים שמביאים יזמות".
 
הנאדי סעיד, מייסדת שותפה ומנכ"לית SENSAI, הסכימה עם דנגלר. "אין היכרות עם מה שהרשות לחדשנות עושה. אנחנו נתמכים על ידי הרשות כבר שנה רביעית אבל יש קושי בגלל המחסור בנטוורק הזה. זה לא רק לגייס כספים, אלא גם להביא את הלקוח הראשון או TEST SIGHT ראשון. זה ביצה ותרנגולת. כשהולכים ל-VC רוצים סיכון מינימלי לצד החזר מקסימלי", אמרה הנאדי סעיד.
 
נורית פירני, מנהלת מרכז עסקים לאומיטק, הוסיפה כי "המודעות, שכבר קיימת, צריכה להתחיל כבר באקדמיה, במקום ללכת במסדרונות מקבילים מהמגזר הערבי ולצד המגזר היהודי".
 
לדבריה, "צריך לערבב את ההיכרות כבר בשלב הזה. אני מדברת על מצבים של ליזום את המהלכים, זה לא בא טבעי, זה נכון אבל כבר אני יכולה לספר על שותפות עסקית שעושים עם אוניברסיטת תל אביב. לאומיטק כמנטור מלווה פרויקטים במהלך השנה, שבעצם מאחדים סטודנטים ערבים וישראלים לצורך גיבוש מטרה אחת, לצורך השגת מטרה אחת. יש להם שנה שלמה שעובדים יחד ומכירים יותר לעומק ונעזרים במנטורינג מכל מיני עולמות. אנו מגיעים מהעולם הפיננסי ומעבירים סשנים פיננסיים והתמודדות עם מודלים עסקיים. בסוף יש היכרות מעמיקה ואפרופו סיילספורס וחבר מביא חבר, כשאתה מכיר במשך שנה אדם, לא משנה מאיפה הוא מגיע, עם יכולותיו והגיוון שהוא מביא מהמקצוע שלו, יש פה התחלה של בשורה מאוד יפה".
 
גם ג'וני עבדאללה, סמנכ"ל פיתוח דיגיטל ומנהל מרכז פיתוח אמדוקס נצרת, הדגיש את עניין המודעות ואמר כי יש לפעול למען "היכרות מגיל צעיר להסביר מה זה מדעים מדויקים, היי-טק". לדבריו, תלמידים רבים בחברה הערבית "לא יודעים מה זה סטארט-אפ".
 
לדבריו, דמות חזקה בתחום שהגיעה מהחברה הערבית יכולה להיות השראה, אך זה לא מספיק. "זה לא החסם. החסם יותר במודעות המוקדמת. כולם רוצים להיות רופאים ומהנדסים אבל לא כולם רוצים לעבוד בהיי-טק. זו הסוגיה הראשונה. הממשלה לא עושה מספיק בתחום המודעות, ההסברה מה זה מדעים מדויקים, להנגיש יותר לסטודנטים מגיל צעיר, לדבר על זה".