הממשלה מחמיצה הזדמנות לעודד חזרת מומחי הי-טק לארץ

יום ג', 21 ביולי 2020

 

 
מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews
 
בשעה שכבר תקופה לא קצרה "מאותת" ומחליט ממשל טראמפ על קיצוצים באישורי עבודה ל"גורמי חוץ" כולל אנשי הי-טק מחמיצה ממשלת ישראל הזדמנות להשבתם לארץ של אלפי מהנדסי תוכנה מארה"ב.
כידוע ארה"ב ביטלה את אשרת העבודה למאות-אלפי מהנדסי תוכנה, ביניהם עשרות-אלפי ישראלים, וועדת העלייה והקליטה...החלה בדיונים המסתיימים ב... קריאה למשרדי הפנים, הבריאות והחוץ ולמרשם האוכלוסין: הקלו את שיבתם לארץ.
 
לאחרונה פרסם נשיא ארה"ב צו, המשעה היתרי עבודה מקצועיים לזרים, בהם מדענים ואנשי תעשיית ההיי-טק והסייבר. כידוע, ישראלים רבים מתגוררים כיום בארה"ב, עובדים בחברות אמריקאיות בתחומי הטכנולוגיה השונים ומחזקים בכך את המשק האמריקאי. המגבלות החדשות שהטיל הממשל האמריקאי, בשילוב עם מגפת הקורונה שעודדה יהודים במדינות שנפגעו לשקול עלייה, מהווה הזדמנות פז בעבור מדינת ישראל לפעול כדי להשיב לישראל אזרחים ישראלים שעברו לארה"ב מטעמי פרנסה ולימודים, לעודד השקעה בישראל ועלייה לישראל של יהודים מרחבי העולם ולקלוט בישראל עובדים איכותיים בתעשיות הטכנולוגיה העילית.
 
ועדת העליה והקליטה, דנה  בהצעתו של ח"כ משה ארבל (ש"ס) לגייס את משרדי הממשלה להשבת מדענים ומהנדסים אלה לארץ. ארבל ציין כי נשיא ארה"ב השעה זמנית מתן סוגים רבים של אשרות עבודה  לארה"ב,  כולל H1B- אשרות זמניות הנפוצות מאוד בחברות ההיי-טק.
 
ארבל הוסיף כי תעשיית ההי טק האמריקאית מתנגדת למהלך, בטענה שהתעסוקה בה גבוהה והאבטלה נמוכה, ואף יש מחסור בעובדים. חברות הטכנולוגיה מסתמכות על אשרות מסוג-H-1B, בעיקר להעסיק עובדים זרים בתחומי המדע וההנדסה המתנגדים לאשרות אומרים שהחברות ניצלו את מתן האשרות על מנת להחליף עובדים אמריקאים.
 
יו"ר הוועדה, דוד ביטן (הליכוד) קרא לשרי הפנים, הבריאות והחוץ ומנהל רשות האוכלוסין לעשות את כל הפעולות הדרושות, כך שאנשי ההיטק והמהנדסים יוכלו להגיע לישראל תוך כדי הקורונה. "יש להגמיש קריטריונים ולהקל על הגעתם לישראל". הצו יהיה תקף מידית ועד סוף 2020. צו זה מאריך את  תוקף הצו שניתן באפריל ומוסיף כניסה לארה"ב של כל זר ומשפחתו באמצעות האשרות הבאות מושעית ומוגבלת - J, H-1B, H-2B,  למתמחים, אנשים בהכשרות, מורים, יועצי קמפוס, עבודת קיץ. הנימוק להשעיית האשרות הוא האבטלה המזנקת בארה"ב בעקבות משבר הקורונה. בהודעתו כתב הנשיא כי "אשרות עבודה מהוות איום בלתי רגיל לתעסוקה של עובדים אמריקאים", והממשל טוען כי ישחרר 525.000 משרות