טראמפ נגד TikTok

יום ש', 1 באוגוסט 2020

מאת משה aלו ערוך ראשי SoftNews

עוד קרב במלחמת טראמפ נגד סין.
 
כאילו "במקרה"  נודע לשלטון האמריקאי ומפיץ המשחק באמריקה ג'ון גריינג'ר כי אפליקציית הווידיאו TikTok שייכת לחברת ByteDance, חברת טכנולוגיה שבסיסה בבייג'ינג.
 
הגילוי לא הפריע לגריינג'ר, שרשם למעלה מ 166,000 עוקבים באפליקציה, להפיץ סרטוני TikTok . 
"זה לא ממש הפחיד אותי מכיוון שיש אנשים שלא מבינים את כל המדיות החברתיות וכל הנתונים עוקבים אחריהם", אמר גריינג'ר, המנהל גם עסק בשיווק במדיה חברתית. 
 
TikTok הוא הלהיט הראשון של המדיה החברתית העולמית בסין, ומשך את תשומת ליבם של המשתמשים באמצעות קטעי וידאו קצרים של סנכרון שפתיים, ריקודים והופעות למוזיקה. עם זאת, ההצלחה של האפליקציה עוררה  את הבדיקה מצד פוליטיקאים שחוששים שממשלת סין תוכל להשתמש באפליקציה כדי לרגל אחרי אזרחים ולהפיץ תעמולה פוליטית. 
 
וכך הודיע הנשיא דונלד טראמפ לעיתונאים  כי בכוונתו לאסור את TikTok בארה"ב, כך על פי חדשות CBS . הוא שקל גם לחתום על צו המנחה את ByteDance למכור את פעילותה של טיקטוק בארה"ב , כך דיווח בלומברג.
על פי הדיווח ב"ניו יורק טיימס ", מיקרוסופט פוטנציאלית היא קונה מעוניינת . דובר חברת TikTok אמר כי החברה אינה מעירה על שמועות או ספקולציות. הבית הלבן ומיקרוסופט לא הגיבו על דוחות הסילוק. הבית הלבן לא נענה מייד לבקשה להגיב על דבריו של טראמפ .
 
כמה מומחי אבטחת הרשת טוענים כי ההתמקדות של טראמפ ב- TikTok נוגעת יותר לפוליטיקה מאשר לדאגות לביטחון לאומי. TikTok מתחרה בסביבה שנשלטת על ידי רשתות חברתיות אמריקאיות כמו פייסבוק , טוויטר וסנאפצ'אט. פייסבוק, הרשת החברתית הגדולה בעולם, אפילו יצרה אפליקציה דומה בשם לאסו, אך כיבתה אותה ביולי לאחר שלא הצליחה להשיג משיכה. שירות התמונות של פייסבוק אינסטגרם צפוי להשיק באוגוסט מתחרה של TikTok בשם Reels במדינות נוספות, כולל ארה"ב. 
 
אדם סגל, המפקח על הדיגיטל בממשל האמריקאי  אמר: "ממשל טראמפ רואה דחיפה לאחור של TikTok כחלק מהאסטרטגיה שלה להכיל את עליית סין כמעצמה מדעית וטכנולוגית ולהתמודד עם סין בעתיד על אופן השליטה, האיסוף והניתוח של נתונים.
זהו חלק מהתוכנית הלאומית בתחום הסייבר".