מחשוב נייד לביש ומשקפיים חכמים: התאמה מושלמת לפסי הייצור

יום ו', 1 ביולי 2022

 

מאת איב קוסנדאי - מנהל פתרונות פיתוח עסקי, Dynabook Europe GmbH

 

על פי סקרשלPricewaterhouseCoopersמשנת2020, עסקים ומפעלים בתחום הייצור צופים שיפורים ביעילות בחמש השנים הקרובות, המיוחסים, ואיך לא, לטרנספורמציה הדיגיטלית. כיום, עם טכנולוגיות מציאות נעזרת   (AR – AssistedReality) וטכנולוגיות מציאות מדומה (VR) שחודרות לשוק, יצרנים מוצאים דרכים לשלב אותן בתפעול היומיומי שלהם. הטרנספורמציה הדיגיטלית המתמשכת של תעשיות הייצור והלוגיסטיקה יוצרת סביבות עבודה מעניינות יותר, תוך שימוש בטכנולוגיות מתוחכמות יותר ויותר במטרה לשפר תהליכים, לחבר בין עובדים בשטח, לשפר בטיחות ולהעביר הדרכות.

הסקר של PWC הוא הדרך המושלמת להמחיש את הנקודה הזו, מכיוון שהוא נערך ב-2020, עם תחילתה של הקורונה, שהאיצה את התהליך הזה. שינוי פתאומי באופן שבו הדברים נעשים אילץ את מובילי ענף הייצור לחנך את עצמם כקונים, ואפשר להם להגדיר בעיות ברורות שדרשו פתרונות דחופים. אותם קונים ?משכילים? אילצו את ספקי טכנולוגיות הייצור להתרחק ממכירת טכנולוגיה בלבד, ולכיוון של מכירת פתרונות - כלומר, מוצרים ממוקדים שפותרים צורך ספציפי.

מוצר ממוקד כזה שבמרכזו טכנולוגיה לבישה הוא המשקפיים החכמים. בגדול, השימוש המוגבר ב-AR(מציאות נעזרת) ו-VR(מציאות מדומה) בזירת הייצור הוא פתרון מושלם – הוא מתאים במיוחד לתמיכה מרחוק ושיתוף פעולה בין גורמים שונים והטכנולוגיה מחברת בין עובדים המצויים בשטח בדרכים שלא היו אפשריות בעבר. לכן, למרות שחלקים הולכים וגדלים מכוח העבודה נשארים בבית כדי לעבוד מרחוק, עובדי שטח עדיין נתמכים בתפקידם באתר כשהרגון מספק להם אוטומציה של תהליכים, ייעול פעולות, פתרון בעיות טכניות וצמצום זמן ההדרכה.

בצמיחה מואצת

אימוץ משקפיים חכמים ארגוניים לא רק צפוי לגדול בשנים הקרובות, אלא שהצמיחה הזו תואץ ככל שההוצאות הכספיות מתחילות לעבור מטכנולוגיות במובייל לכיוון מכשירים הנחבשים על הראש ומשאירים את הידיים חופשיות. ואכן, 67%  מהיצרניםמהמחקרשלנו אמרושהםצפוייםלפרוסמשקפייםחכמים  

בשלושהשניםהקרובות, כאשר שיתוף מידע ושיתוף פעולה משופרים (48%) ופונקציונליות בדיבור (47%) הן הסיבות העיקריות מאחורי החלטה זו.

למה דווקא משקפיים חכמים? ראשית, משקפיים חכמים המצוידים בפונקציונליות 'ראה-מה-אני-רואה' יכולים לאפשר לטכנאי/מהנדס באתר שצריכים לקבל החלטה בטיחותית או קריטית לזמן, להתחבר למאגר רחב יותר של מומחים מרוחקים ולקבל תמיכה רבת ערך והדרכה הכרחית להשלמת משימה. שנית, ניתן לגשת ליכולות נוספות ממשקפי ARחכמים בכל מקום ובכל זמן, מבלי לשבש את זרימת העבודה. שלישית, עליית מחשוב הקצה, ההתכנסות המוגברת של נכסים פיזיים לנכסים דיגיטליים והשילוב של קישוריות 4G/5G ישחקו גם הם תפקיד בהפיכת משקפיים חכמים לניתנים יותר לאימוץ.

אז למה שיישומים שונים ישתמשו במחשוב קצה? טכנולוגיות כמו AR  ימנפו פס רחב נייד משולב (4G/5G) ומחשוב קצה לאימוץ בקנה מידה. רוחב הפס הגבוה של טכנולוגיות הרשת העדכניות מאפשר פריסה של מקרי שימוש בשיתוף פעולה מלא. בינתיים, המעבר ל-edgeמקרב את המידע הרצוי למשתמש הקצה, ומספק חיסכון בזמן ביצוע ושימוש במשאבי רשת, ובו זמנית מאפשר לבצע משימות ללא גישה לאינטרנט כלל.

פתרונות כמו משקפי ARחכמים צפויים לראות כמה הזדמנויות גדולות בתחום הייצור במהלך השנה הבאה. מקרי שימוש שיש לשים לב אליהם כוללים:

1. תמיכה מרחוק

תמיכה מרחוק תכלול טכנאי/מהנדס המרכיב משקפי ARחכמים ומומחה או מאמן במיקום אחר שיוכל לראות מה הם רואים. זה יאפשר למומחים בכל מקום לתת הנחיות בזמן אמת לטכנאי/מהנדס באתר, להציע הדרכה, ייעוץ לגבי תיקוני מכונות, בניית חלקים חדשים או אפילו ניקוי חלקים.

המהלך לא רק יכול להפחית זמני השבתה לא מתוכננים ופליטת פחמן מעלות הנסיעה - זה גם זול יותר, ומספק מענה לרבים מהמחסור במיומנויות שעומדות כיום בפני תעשיות הייצור. מומחים שאינם צריכים לנסוע באתר יכולים לדבר עם מספר עובדים ביום, ובכך להקצות את המשאבים שלהם בצורה יעילה יותר, עם תשואות גדולות.

2. שיתוף פעולה בזמן אמת

לפעמים, טכנאים/מהנדסים מרובים צריכים לשתף פעולה בטיפול באובייקטים בודדים, כך שהיכולת לעשות זאת באופן וירטואלי יביא יתרונות עצומים. לדוגמה, אם אובייקט וירטואלי זקוק לצוות מעצבים שיעבוד עליו בזמן אמת, השימוש במשקפיים חכמים יכול לסייע רבות בכך שהוא מאפשר שיתוף בזמן אמת של דגמי תלת מימד ומתן הערות. במגזר היצרני, במיוחד, יהיו לכך יתרונות עצומים לחברות שמנסות לצמצם נסיעות מיותרות ולהאיץ את מחזור הפיתוח שלהן.

3. הדרכה

נאמר רבות על השימוש ב-ARכדי לשנות את ההדרכה בתעשיית הייצור - ובצדק. יצרני OEMיכולים לשלוח מכונות עם הוראות בנייה שהועמסו על משקפי ARחכמים, ולאפשר לכל עובד בקצה השני להרכיב אותם. אמנם זה ידרוש השקעה מוקדמת כדי לצייד את כולם במשקפיים, אך עבור חסכון בטווח הארוך יש כאן פוטנציאל להיות עצום.

במפעלי ייצור, טכנולוגיות כמו משקפי ARחכמות ראו עלייה באימוץ בשנתיים האחרונות. בעיות שעלו מהסגרים והפחתת הנסיעות הגלובליות בזמן הקורונה הביאו לכך שעסקים נאלצו להתפתח בקצב מהיר יותר. נסיבות אלו הביאו לכך שחברות חיפשו כלי שיתוף פעולה מתוחכמים יותר ויותר לשיפור התקשורת בטווח הארוך. משקפי ARחכמים יכולים לשפר את הסביבה החדשה של עבודה היברידית (שהיא כאן כדי להישאר) על ידי מתן אפשרות לחיבורים מהירים וטובים יותר, שפועלים באפקטיביות בתוך הדינמיקה המשתנה של העולם פוסט-קורונה.