הרובוטיקה בשרות הרפואה

יום ג', 9 בפברואר 2021

 

מגפת הקורונה והלחץ על השירותים הרפואיים יוצרים אתגרים והוזדמנויות לפיתוח ולחברות סטארט אפ חדשניות.
הרשות לחדשנות מביאה דוגמה מאלפת:
 
רובוט אוטונומי שעוזר לרופא ולמטופל
חברה  שהצליחה להסב במהירות מוצר ראשוני – שמלכתחילה נועד לצרכים אחרים לגמרי – ולתת מענה לצורך רפואי שנוצר בעקבות הקורונה היא RoboTiCan. חברה זו, הממוקמת בגן התעשייה עומר, מספקת פלטפורמות אוטונומיות רובוטיות ניידות. רובוטיכאן הוקמה ב-2013, וכיום מועסקים בה כ-35 עובדים בתחומים שונים - הנדסת מכונות, חשמל ותוכנה. צוותי המו"פ מתמקדים בעיקר בפיתוח מוצרי רובוטיקה אוטונומית שיגיעו בהיקף גדול לשוק, ויש לחברה פרויקטים משותפים עם משרד הביטחון.
 
עם תחילת מגפת הקורונה, יצרה רובוטיכאן קשר עם המרכז הרפואי סורוקה והחלה פיילוט עם רובוט אוטונומי שיוצר קשר בין המטופל לרופא, מודד מדדים שונים, ואף יוצר ביניהם תקשורת וירטואלית. כל זאת בצורה אוטונומית לחלוטין - כך שהרופא לא צריך להיות חשוף למטופל ולנגיף. 
 
חגי בלשאי, מנכ"ל רובוטיכאן ואחד ממקימיה, מציין כי מכיוון שהחברה עוסקת בעיקר בפיתוח, משבר הקורונה לא פגע בה והיא לא נאלצה לפטר עובדים. "יחד עם זאת, לא יכולנו להישאר אדישים למצב ופנינו לסורוקה כדי לבדוק איך המערכות הרובוטיות שלנו יכולות לסייע למלחמה בנגיף. כאשר הוצף הצורך הגדול בתקשורת של הרופא עם המטופל, על אף המרחק הפיזי ביניהם, הצענו לגשר על הפער באמצעות פלטפורמות רובוטיות. הרעיון התקבל בשמחה, רשות החדשנות הרימה את הכפפה ונרתמה לסייע לנו בבדיקות ובאישורים מהירים, וכן במימון המחקר".
 
אבחנה למטופל שנמצא בבית חולים מרוחק 
לקראת סוף מרץ, רובוטיכאן כבר נכנסה לעבודה. "הגמישות של הרובוט וההתאמה שלו לצרכים הרפואיים הייתה תלויה לא רק בפלטפורמה, אלא גם בצוות שלנו שעשה לילות כימים, במשך כמה שבועות, כדי לעמוד במשימה", מתאר בלשאי. "בגל הקורונה הראשון הרובוטים נועדו ליצור קשר ושיח בין המטפל למטופל ולאפשר שליטה מרחבית של הצוות הרפואי במטופלים. לדוגמה, כאשר יש צורך שצוות של פיזיותרפיסטים יגיע למחלקת הקורונה - רק אחד מהם נכנס בפועל אל המחלקה. המטפלים שנשארו בחוץ ראו, בעזרת הרובוט, מה מצב המטופלים, קיבלו הנחיות ועשו את עבודתם. הרובוט מאפשר לעבוד מרחוק. הוא מקבל את הפידבקים מהמטופל ומאפשר לצוות הרפואי לתפעל את המחלקה באופן שוטף ומיטיב".