בישראל ימשיכו לשלם ביוקר עבור הגז

יום ב', 7 בספטמבר 2020
מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews
 
איפה המיליארדים שהבטיחו ראש הממשלה נתניהו ושר האנרגיה שלו שטייניץ - שיגיעו לאוצר כהכנסות מהחברות מפיקות הגז הטבעי? איפה המיליונים לפיתוח ורווחה ב"קרן העושר" שהובטחה?
ספוילר, הבלוף  בעניין זה, כהצדקה למתן הטבות לחברות דלק נובל אנרג'י ורציו ועוד - כבר מזמן עלה בעשן.
תזכורת: וכך אמרו נתניהו ושטייניץ עם אישור מה שנקרא "מתווה הגז" לפני יותר מחמש שנים:
 
"פיתוח מאגר לווייתן, שיושלם עד סוף השנה, יכניס מיליארדי שקלים נוספים לקופת המדינה לטובת הבריאות, הרווחה והחינוך של האזרחים, יבטיח לדורות הבאים אוויר נקי יותר וישמש מנוף מדיני חיוני באמצעות ייצוא חלק מהגז. הכנסות אלו צפויות לגדול במהלך השנים הקרובות הודות לפתיחת הים לחיפושי גז טבעי ונפט נוספים".
 
והמציאות עתה ב-2020 - נובל מפסידה - אבל חוגגת בישראל עם מחיר גז הגבוה פי ארבעה מארה"ב
 
ענקית האנרגיה שברון מנהלת מו"מ לרכישת נובל אנרג'י האמריקאית - מפעילת קידוחי תמר ולוויתן והשותפה הבכירה בהם - תמורת כ-5 מיליארד דולר, בעסקת מניות, כך לפי דיווח של ה"וול סטריט ג'ורנל". כולל החוב שנושאת נובל על גבה, שווי העסקה מתקרב לכ-13 מיליארד דולר.
 
האם כאן צפויה הוזלה? מסתבר שלא. היועץ המשפטי  לממשלה קבע כי נובל אנרג'י ודלק מחזיקות בזכות וטו על מחירי הגז בחוזים החדשים, לפחות עד לשנה הבאה. התוצאה היא שחברת החשמל לא תוכל לרכוש גז זול. 
 
נובל נקלעה למשבר קשה עוד לפני משבר הקורונה בעקבות ירידת מחירי הנפט בעולם ובפרט בארה"ב, וזאת על רקע פעילותה בתחום הפקת נפט מפצלים. בתחילת חודש מרץ הודיעה נובל אנרג'י על תוכנית לצמצום הוצאותיה כולל פיטורים בישראל .
 
נובל מחזיקה כ-25% מהזכויות בקידוח הגז "תמר" וכ-40% מקידוח לוויתן, שבו היא שותפה עם דלק קידוחים (45%) ורציו (15%), והיא גם המפעילה של שני הקידוחים. מלבד שותפות זו, לנובל אנרג'י פעילויות נוספות בתחום הנפט והגז, ואולם, ככל הידוע, מקור עיקרי לרווחיה בשנים האחרונות הוא פעילותה בישראל.
 
נובל  החלה בפיטורי עשרות עובדים בישראל, כחלק מתכנית צמצומים גלובלית. החברה, שמפעילה את שני מאגרי הגז הפעילים של ישראל תמר ולוויתן, מעסיקה בישראל כמה מאות עובדים, חלקם על-גבי אסדות ההפקה וחלקם במשרדי המטה של החברה בהרצליה פיתוח. גורמים בישראל ביקשו להדגיש כי הצמצומים לא יפגעו בהזרמת הגז ובשירות שנובל מספקת ללקוחותיה.