התנגדות בחברות ההייטק אמריקאיות למגבלת הוויזות להייטק

יום ד', 24 ביוני 2020

 

התנגדות חריפה מצד חברות ההייטק האמריקאיות למגבלת הוויזות להייטק שהטיל הנשיא טראמפ.
פייסבוק, אמזון, אפל ומיקרוסופט משמיעים ביקורת על צו המונע כניסת זרים מיומנים מאוד לארה"ב.
 
חברות רבות נוספות מהגדולות והמשפיעות ביותר בתעשיית הטק מבקרות ביקורת על צו ביצוע של הנשיא דונלד טראמפ המפסיק באופן זמני את הוצאת אשרות העבודה, כולל ה- H-1B לעובדים מיומנים גבוהים, ומונע מהגרים עובדים להגיע לארה"ב עד סוף השנה.
 
החברות טוענות כי מגבלות הנסיעות המורחבות של טראמפ אוסרות על כ -525,000 איש להיכנס למדינה, כולל 170,000 מחזיקי כרטיסים ירוקים שנמנעו מלהיכנס לארה"ב מאז אפריל, על פי ההערכות שהגיש ל- Wall Street Journal על ידי גורם בכיר בממשל. 
 
ממשל טראמפ אמר כי הצו, שאינו חל על עובדים שכבר מחזיקים באשרות תקפות, יעזור לחסוך משרות עבור אמריקנים מובטלים בתוך מגיפת הווירוס הקורוני. האבטלה גדלה פי ארבעה מפברואר השנה, אמר טראמפ.
 
"עובדים אמריקאים מתחרים נגד אזרחים זרים על משרות בכל מגזר בכלכלה שלנו", כתב טראמפ בצו. "ללא התערבות, ארצות הברית ההתאוששות הכלכלית עשויה להיות ממושכת עם אבטלה גבוהה מתמשכת אם היצע העבודה עולה על ביקוש העבודה."
 
ענקיות טק רבות מציינות עתה  את התרומות החיוניות שהמהגרים מפיקים לחברות שלהם ולארה"ב כולה.
 
"עכשיו זה לא הזמן לנתק את המדינה שלנו מהכישרון בעולם או ליצור אי וודאות וחרדה", אמר בראד סמית ', עורך הדין הראשי של מיקרוסופט, . "מהגרים ממלאים תפקיד חיוני בחברה שלנו ותומכים בתשתית הקריטית של מדינתנו. הם תורמים למדינה זו בתקופה בה אנו זקוקים להם יותר."
 
"מאוד לא מסכימים עם הפעולה הזו ... רפורמת הויזה הגיונית, אבל זה רחב מדי."
אמר  אילון מאסק.
אמזון כינתה את הפקודה "קוצר ראייה" בהביעה את התנגדותה.
 
דובר אמזון מסר כי "מניעת כניסתם של אנשי מקצוע מיומנים גבוהים למדינה ותרומה להתאוששות הכלכלית של אמריקה מסכנת את התחרותיות הגלובלית של אמריקה. "הערך של תוכניות ויזה מיומנות גבוהה הוא ברור, ואנחנו מודים על עובדי אמזון הרבים מרחבי העולם שהגיעו לארה"ב לחדש מוצרים ושירותים חדשים עבור הלקוחות שלנו."
 
דובר גוגל ז'וזה קסטנדה הצהיר כי "המהגרים לא רק זרזו פריצות דרך טכנולוגיות ויצרו עסקים ומשרות חדשים, אלא גם העשירו את החיים האמריקאים. "המשך ההצלחה של אמריקה תלויה בחברות שיש להן גישה למיטב הכישרונות מרחבי העולם. במיוחד עכשיו, אנו זקוקים לכישרון זה כדי לעזור לתרום להתאוששות הכלכלית של אמריקה."
 
מנכ"ל גוגל, סנדר פיצ'אי, בעצמו מהגר הודי, קבע שהגירה עוזרת לבנות את החברה ואת ארה"ב.
 
"ההגירה תרמה רבות להצלחה הכלכלית של אמריקה, והפכה אותה למובילה עולמית בתחום הטכנולוגיה, וגם לגוגל החברה שהיא כיום", אמר פיצ'יי בציוץ . "מאוכזב מהכרזת היום - נמשיך לעבוד עם כולם להרחבת ההזדמנות לכולם."
 
בפייסבוק נמסר כי הכרזתו של טראמפ מנסה למנף את המגיפה כדי להגביל את העלייה אך תקשה על ההתאוששות הכלכלית של המדינה.
 
"אמריקה היא אומה של מהגרים והכלכלה והמדינה שלנו מרוויחות כאשר אנו מעודדים אנשים מוכשרים מרחבי העולם לחיות, לעבוד ולתרום כאן. זה נכון יותר מתמיד", אמר דובר פייסבוק. "לבעלי ויזות מיומנים מאוד יש תפקיד קריטי בהנעת חדשנות - בפייסבוק ובארגונים ברחבי הארץ - וזה דבר שעלינו לעודד, לא להגביל."