אנחנו סומכים בעיקר על עצמנו

יום ה', 10 בדצמבר 2020

 

סקר חדש שנערך על ידי מכון גיאוקרטוגרפיה מגלה כי 35% מהישראלים מעדיפים להתחסן בחיסון שפותח בישראל, בהנחה שיאושר לשימוש בקרוב. 19.5% השיבו כי הם מעדיפים להתחסן בחיסון של חברה כלשהי מחו"ל (פייזר, אסטראזניקה ועוד) ול- 45% אין העדפה לחיסון כלשהו.

עוד עולה מהסקר כי 80% מהישראלים מאמינים שתדמיתו של ההייטק הישראלי בעולם תורמת לתדמיתה הפוליטית של ישראל. בנוסף, למעלה מ-51% מציינים כי מבין תחומי ההייטק השונים, הסייבר הינו התחום שהכי מזוהה עם מדינת ישראל ולמעלה מ-15%ציינו דווקא את תחום טכנולוגיות החקלאות (Agri-Tech)  כמזוהה ביותר עם החדשנות הישראלית.

נתונים אלה ואחרים עולים מסקר שערך מכון גיאוקרטוגרפיה לקראת וועידת "דיפלוטק 2020", בשיתוף עם קבוצת הג'רוזלם פוסט, שיעסוק בנושאי טכנולוגיה ודיפלומטיה, ובעתיד החדשנות לצד האתגרים הגלובליים וההיערכות לעידן שלאחר הקורונה. הסקר נערך בקרב 502 גברים ונשים, גולשי אינטרנט בגילאי 18 ומעלה,  המהווים מדגם ארצי ומייצג של אוכלוסייה זו במדינת ישראל (מגזר יהודי ומגזר

ערבי).   

ממצאים נוספים שעלו בסקר:

פילוח על פי רמת הכנסה–  92% מבעלי הכנסה מעל הממוצע מאמינים כי ההייטק הישראלי תורם לתדמיתה הפוליטית של ישראל, זאת לעומת 75% בלבד מבעלי הכנסה מתחת לממוצע ו-83% מבעלי הכנסה ממוצעת. בנוסף, 47% מבעלי הכנסה מעל הממוצע מעדיפים חיסון שפותח בישראל לעומת 31% בלבד מבעלי הכנסה מתחת לממוצע ו-37% מבעלי הכנסה ממוצעת.                      

פילוח על פי גיל– המבוגרים מאמינים יותר בחיסון ישראלי. מבין המשיבים שענו כי יעדיפו חיסון שמיוצר בישראל – למעלה מ-45% מהם הינם בני 55 ומעלה, זאת לעומת 30% מהצעירים 18-34 ו- 36% מבני ה-35-54.

פילוח על פי מין– הגברים מעדיפים חיסון ישראלי , לנשים זה לא משנה. 40% מהגברים השיבו כי הם מעדיפים חיסון ישראלי, לעומתם למעלה מ-55% מהנשים השיבו כי אין להן העדפה כלפי חיסון כלשהו.

פילוח על פי אזור מגורים– כמחצית מתושבי הדרום מעדיפים חיסון ישראלי 49%, זאת לעומת 26% בלבד מתושבי ירושלים, 30% מתושבי השרון, 36% מתושבי הצפון ו-35% מתושבי המרכז שהשיבו כך. בנוסף, למחצית מהירושלמים אין העדפה לחיסון כלשהו 58% השיבו כך, לעומת 30% מתושבי הדרום, 43% מתושבי הצפון, 45% מתושבי המרכז ו-53%מתושבי השרון.