זהירות מפשעי סיבר במערב אפריקה

יום ג', 4 באפריל 2017
 
Trend Micro, הפעילה באספקת פתרונות סייבר ואבטחת מידע, והאינטרפול מפרסמים מחקר משותף שערכו אודות פשעי סייבר במערב אפריקה שתוצאותיו מראות גידול רב בפשיעה כנגד ארגונים ואנשים פרטיים. 
פשיעת הסייבר במערב אפריקה מורכבת משני שחקנים עיקריים : שחקני יאהו ושחקני השלב הבא בפשיעת סייבר. שחקני יאהו נקראים כך על שום נטייתם לתקשר בינם לבין עצמם דרך אפליקציות ביאהו. הם הפכו לשחקנים משמעותיים במפת הפשיעה הסייברית באפריקה בתחילת שנות ה-2000 , תוך התמקדות בהונאות שאינן טכנולוגיות כמו הונאות שכר, הונאות התייר התקוע והונאות על רקע רומנטי.
שחקני השלב הבא מבצעים הונאות מתוחכמות יותר כמו הונאות דואר אלקטרוני והונאות מס. ההונאות המתוחכמות יותר דורשות יותר זמן והשקעה אך התוצאות שעומדות על $140,000 בממוצע להונאה מצדיקות את המאמץ.
"שיתוף הפעולה המתמשך שלנו עם האינטרפול מיועד להפחית את הסיכונים מצד פושעי הסייבר ברחבי העולם, במחקר הזה התמקדנו במערב אפריקה" אמר ריימונד גיינס, מנהל הטכנולוגיות הראשי של Trend Micro. " בזמן שאין עדיין זירת פעולה מחתרתית, פשיעת הסייבר מתפשטת במערב אפריקה. הגישה ואופן הפעולה של פושעי הסייבר כמו גם צורת התקשורת שלהם מובילים לאקו סיסטם שלא חווינו עד כה. הטבע הייחודי של פשיעת הסייבר במערב אפריקה מוביל מטבע הדברים לתהליך ייחודי בשלבי הבאת הפושעים לדין." 
ממצא יציב אחד שמצא המחקר המשותף לאינטרפול ול- Trend Micro הוא שכל זירת פעולה מחתרתית בעולם משקפת את התרבות של האזור הגאוגרפי בו היא פועלת ומערב אפריקה אינה יוצאת דופן. פושעי סייבר מתקשרים בצורה גלויה ואפילו נפגשים פנים אל פנים להחלפת מידע אודות הצורה הטובה ביותר לתקוף ארגונים, לתמיכה ואף מעודדים שחקנים חדשים להיכנס לתחום.