התחום החם של דירוגי סייבר מגיע לישראל

יום ד', 13 בפברואר 2019

 

20-19 בפברואר 2019

הסייבר נחשב כיום לסיכון השני במעלה מבין עשרת הסיכונים הגדולים לכל עסק. איך אפשר לנהל את הסיכון הזה בצורה מושכלת?

טרנד ההולך ומתחזק היום בתעשיה הוא דירוג סיכוני הסייבר, המספקים סטנדרטים וכלים המאפשרים לארגונים למדוד ולכמת את רמת הסיכון וביצועי הסייבר בזמן אמת, הן של עצמם והן של ספקי צד שלישי ואפילו רביעי. חשיבות הדירוג גוברת ככל שהאיומים מצד שרשרת האספקה הופכת לאחת הבעיות המטרידות ביותר כיום בעולם אבטחת המידע.

ב- 19 בפברואר יגיע לארץ סטפן בוייר Stephen Boyer, מייסד-שותף וטכנולוג ראשי של חברת BitSight– חלוצת התחום של דירוג סיכוני סייבר (security ratings), הפעילה בעולם בתחום זה, עם נתח שוק של 70%. סטפן הוא גם מומחה בעל שם עולמי, מדעי ועסקי, בשוק חדש וצומח זה. מדובר בתחום חם שעתיד לשנות את פני התעשיה במובן זה שהוא מביא סטנדרטים חדשים.

דירוג סיכוני סייבר דומה לגישה של דירוגי אשראי המעניקים ניקוד לארגון לפי רמת הסיכון הפיננסי שלו. באופן דומה, ארגונים מקבלים תמונת מצב של רמת האבטחה של גורמי צד שלישי, ספקים או שותפים עסקיים, כמו גם של הארגון שלהם עצמו. הניקוד על סקאלה של 250 עד 900 נקודות, כאשר ניקוד גבוה יותר פירושו ביצועי סייבר טובים יותר.

לפי גרטנר הנחת העבודה היא שעד שנת 2022 דירוגי סייבר יהפכו לחשובים לא פחות מדירוגי אשראי, כאשר באים לאמוד את הסיכון שבקשרים עסקיים, קיימים וחדשים.

"אנו מאמינים ששקיפות תורמת לחיזוק הקשרים העסקיים ולשיפור התוצאות של כל הצדדים", אומר סטפן בוייר, שותף-מייסד וטכנולוג ראשי של BitSight. "כדי לשפר את השקיפות הזו פיתחנו את שירות הדירוג שמאפשר נראות טובה יותר של מצב האבטחה ומעורבות גבוהה יותר. כשם שדירוג אשראי מצביע על יכולת החזר האשראי של ארגון, ומעודד התנהגות פיננסית משופרת, כך דירוג סיכוני סייבר מודד את יעילות האבטחה של ארגון  ותורם לשיפור במצב האבטחה שלו".

"מניתוח של כשלים ומתקפות שאירעו בשנים האחרונות עולה כי שרשרת האספקה מהווה גורם מהותי לחוסן המערכת הארגונית, ועל כן קיימת חשיבות גבוהה לחזק אותה", אומר גילי חזני, מנהל פעילות מוצרים פיננסיים ב-NessPRO, קבוצת מוצרי התוכנה שלNess  המייצגת אתBitSight  בישראל. "המודעות לכך גוברת ובישראל, לדוגמה, הפיקוח על הבנקים הוציא במרץ האחרון הוראת ניהול בנקאי תקין בנושא ניהול סיכוני סייבר בשרשרת אספקה. על פי ההוראה, תאגיד בנקאי נדרש לקבוע עקרונות להתחייבויותיהם של ספקים חיצוניים מהותיים בנושא ניהול סיכוני סייבר, וכן לוודא עמידה בעקרונות אלה".

"גם פוליסות סיכוני סייבר החלו לתפוס תאוצה בשנים האחרונות, עקב אירועי הסייבר הרבים. לפיכך על חברות הביטוח להעריך את סיכוני המבוטחים, לנהל את תיקי הלקוחות ולצמצם ככל הניתן את סיכון התביעות הפוטנציאליות."