רשות הסייבר - דרושים 2,500 מישמי סיבר

יום ד', 1 בנובמבר 2017

 

ועדת המדע והטכנולוגיה קיימה דיון בנושא 'אסדרת והכשרת כ"א מקצועי לעולם הסייבר במדינת ישראל'. במהלך הדיון הוצגו בפני הוועדה המסלולים השונים להכשרת כח אדם בתחומי לוחמת הסייבר, בתיכונים, בצה"ל, באקדמיה ובאזרחות.

ראש אגף בכיר לאסדרה והכשרה ברשות הסייבר, רפאל פרנקו: "אנחנו רוצים לגדר את המשק שלנו במספיק כוח אדם איכותי כדי לסגור חולשות ולהגן על המשק. אנחנו רואים מחסור בעובדים בארגונים, אין מנהלי אבטחת מידע וחלק גדול מהגופים מסתמכים על שירותי חוץ. זה הפער המרכזי שאנחנו רוצים לאתגר ואתו להיכנס לעולם התעסוקה. לכן אנחנו בונים תשתית סייבר בהיבטי כוח אדם וישנם הישגים בולטים שיביאו את המדינה לקפיצה המיוחלת בשנים הקרובות.

"היום אנחנו בדרך שמרעיון למימוש, אנחנו פועלים מהחלק הבסיסי ביותר ועולים למעלה. ישראל היא המדינה הראשונה להכשרת המקצוע, היא המדינה הראשונה שתכשיר תלמידי תיכון לעסוק במקצוע, ומשנת 2018 כל בעלי המקצוע שנותנים שירות לממשל יתבקשו להיות בעלי תעודת הסמכה. בראש ובראשונה יוכשרו 'מיישמי סייבר' – אדם שיושב על המערכת וכל הזמן מסתכל על האירוע ומעדכן את מערכות האבטחה, כשיוצא עדכון ממייקרוסופט לתוכנות זה האדם הראשון שצריך לדעת ולעדכן מידית. היינו רוצים שיכנסו 2,500 אנשים כאלה עכשיו למשק" הוסיף פרנקו שהציג כי במסגרת הסדרת התחום כמקצוע ושילובו בלימוד התיכון הוכן ספר לימודים לרמת מיישם סייבר, והשנה החלה הכשרה בבתי הספר. 

עופר רימון, מנהל מינהל תקשוב טכנולוגיה, משרד החינוך: "התחלנו בהכשרה של תלמידים ב-5 בתי ספר  השנה, ותהייה הכפלה של הכמות בכל שנה, תוך 5 שנים נגיע ל-1,600 תלמידים שיוכשרו ב-2022. ההכשרה תהייה ברמה של תעודת מיישם אבטחת מידע בארגון. בהמשך נמשיך גם לי"ג, י"ד, לטכנאים, הנדסאים, גם להנדסת מחשב".

לשאלת יו"ר הוועדה לגבי שכר מיישמי הסייבר השיב פרנקו כי "אחד הדברים שקידמנו היה יצור שכר למיישם סייבר בשירות המדינה, והעמדנו אותו על למעלה מ- 100 שקל  לשעה למיישם עם ניסיון של בין שנה ל-3 שנים בשוק. ככל שמיומנות עולה השכר עולה, מדובר בלא פחות מבניית תשתית איכותית, כדי שאנשים ירצו לבוא למהלך הזה ולייצר ביקושים".

פרנקו הוסיף כי במסגרת התוכנית 'חרדים לסייבר' יש תוכניות שנפתחו ויש כאלה שעוד יפתחו וכי יש ביקוש בקרב האוכלוסייה החרדית, הוא הצביע גם על כך שחיילים יכולים למשמש את פיקודן השחרור ללימודי סייבר גם ללא תואר: "אנחנו עושים עבודה שלמה מול אגף התקשוב וההגנת בסייבר בצה"ל, אנחנו מכירים בהכשרות של צה"ל, יש עבודה משותפת כדי שהתכנים בלימודים יהיו אפקטיביים ורלוונטיים. החל מ-2018 נעשה הכשרות משותפות ואימונים משותפים. המדינה תרוויח מזה שאותם חיילים ישתחררו. אם אנחנו מסתכלים על כל המסלול אנחנו מדברים על נער שנכנס לתחום שהיה בן 16 בבית הספר, הוא משתחרר עם שירות בתחום כאשר המשק מקבל אדם עם 5 או 6 שנות ניסיון".