קריאת אזהרה למעצבי מדיניות כלכלית

יום ג', 26 בנובמבר 2019

 

בשעה שממשלת ישראל לא מתפקדת ושר האוצר משתבח ב"הישג" של הגברת יבוא החמאה לארץ כדי לכסות המחסור המתמשך – והתקציב מקרקע, גרעוני ומקפח - בעולם המערבי חרדים לבעיות מעמיקות יותר .

עתה מתריע ארגון המדינות המפותחות כי  סכסוכי סחר, השקעות עסקיות חלשות וחוסר וודאות פוליטית מתמשכת מכבידים על הכלכלה העולמית ומעלים את הסיכון לקיפאון לטווח הארוך, על פי התחזית הכלכלית האחרונה של ה- OECD.

בשנת 2019 צמיחת התוצר העולמי צפויה להיות 2.9% - השיעור השנתי הנמוך ביותר שלה מאז המשבר הפיננסי - ותישאר על 2.9% -3.0% בשנת 2020 ו -2021. התוצר העולמי התרחב ב -3.5% בשנת 2018.

לדברי דוח OECDנדרשת פעולה נועזת כדי להתמודד הן עם הרמות הגבוהות של אי הוודאות העומדות בפני עסקים, כמו גם את השינויים המהותיים המתרחשים בכלכלה העולמית. קביעת מדיניות צריכה להוביל את המעבר לאנרגיה נקייה יותר ולעולם דיגיטלי יותר ויותר. על הממשלות לעבוד בדחיפות בכדי להגביר את ההשקעות ולקבוע חוקים בינלאומיים הוגנים בנושא מיסוי וסחר.

הצגת התחזית בפריס, על ידי הכלכלן הראשי של ה- OECD, לורנס בון, אמרה: "זו תהיה טעות להתייחס לשינויים הללו כגורמים זמניים שניתן לטפל בהם במדיניות מוניטרית או פיסקלית: הם מבניים. ללא תיאום למסחר ומיסוי עולמי, הנחיות ברורות למדיניות למעבר האנרגיה, אי הוודאות תמשיך להתעצם ולפגוע בסיכויי הצמיחה. "

vהאטה כוללת כלכלות מתקדמות ומתעוררות כאחד, אם כי חומרתה משתנה בהתאם לחשיבות הסחר במדינות בודדות. הצמיחה בארה"ב צפויה להאט ל -2% בשנת 2020 וב- 2021. באזור האירו וביפן צפויה הצמיחה בסביבות 1% בעוד שההאטה בהתרחבות סין אמורה להגיע ל 5.5% בשנת 2021, לעומת 6.6% אחרונים שנה.

מזכ"ל ארגון ה- OECD, אנג'ל גוריה, דיבר בבייג'ינג, שם הוא נפגש עם ראש ממשלת סין הסינית לי קי-יאנג, ו"פעמוני האזעקה מצלצלים בקול רם וברור. אלא אם כן ממשלות נוקטות בפעולה מכרעת כדי לסייע בהגברת ההשקעות, התאמת כלכלתן לאתגרי זמננו ובניית מערכת סחר פתוחה, הוגנת ומבוססת על כללים, אנו פונים לעתיד לטווח ארוך של צמיחה נמוכה וירידה ברמת החיים."

מבחינת OECD, חיזוק שיתוף הפעולה הבינלאומי הוא קריטי, במיוחד הצורך להסכים על כללי מיסוי וסחר בינלאומיים שקופים והוגנים. ה- OECD  בוחן גם כיצד ניתן לכוון קרנות השקעה ציבוריות ייעודיות כדי לסייע ביעדים ארוכי טווח.