מגיני זכויות אדם במרוקו הותקפו בתוכנת ריגול של NSO הישראלית

יום ש', 12 באוקטובר 2019

 

 

שני מגיני זכויות אדם בולטים במרוקו הותקפו באמצעות טכנולוגיות מעקב שפותחו על ידי קבוצת NSO הישראלית. כך קובע מחקר חדש שפורסם על ידי אמנסטי-טק, הזרוע של אמנסטי אינטרנשיונל העוסקת בתחום הטכנולוגיה העילית וזכויות האדם. 

מולי מלקאר, מנכ"לית אמנסטי אינטרנשיונל ישראל, אמרה: "המחקר החדש מחזק עוד יותר את עמדתנו שהאחריות כולה מוטלת על משרד הביטחון הישראלי, ועליו לבטל לאלתר את אישור הייצוא הביטחוני של קבוצת NSO, שמצהירה הצהרות יח"צ נוצצות על מנגנון פנימי בתוך החברה, הנועד למנוע שימוש לרעה של מוצריה, אך בפועל ממשיכה להוות סכנה לזכויות האדם בכל העולם. עתרנו לבית המשפט בתל אביב, שיחייב את משרד הביטחון למלא את אחריותו ולעצור את ההפקרות המסוכנת הזו". הדיון בעתירת אמנסטי אינטרנשיונל נגד משרד הביטחון בעניין רישיון הייצוא הביטחוני של NSO יתקיים ב-7 בנובמבר.

 

מעטי מונג'ב, פעיל זכויות אדם ואקדמאי, ועבד אלצאדק אלבושתאוי, עורך דין לזכויות אדם שייצג מפגינים מתנועת המחאה החברתית בחיראק א ריף, הותקפו מספר פעמים מאז שנת 2017. שניהם קיבלו הודעות SMS שהכילו קישורים זדוניים להתקנת תוכנת הריגול "פגסוס" של NSO, ואילו היו מקישים עליהם הדבר היה מאפשר לשולחי ההודעה להשתלט באופן כמעט מוחלט על הטלפונים שלהם. ביוני 2018 נעשה שימוש באותה הטכנולוגיה בדיוק, באופן דומה, לתקיפת אדם מצוות אמנסטי אינטרנשיונל ולתקיפה של פעיל זכויות אדם מערב הסעודית.  

מציינים כי קבוצת NSO מוכרת את תוכנות הריגול שלה אך ורק לסוכנויות מודיעין ממשלתיות ולגופי אכיפת חוק, והדבר מעורר דאגה רבה שסוכנויות הביטחון של מרוקו הן אלו שעומדות מאחורי פעולות המעקב והריגול הללו.

"המחקר של אמנסטי אינטרנשיונל חשף עדויות חדשות ומצמררות שממחישות עוד יותר מבעבר כיצד תוכנות הריגול הזדוניות של קבוצת NSO מאפשרות למדינות לדכא את זכויות האדם ואת הפעילים למענן", אמרה דנה אינגלטון, סגנית מנהלת אמנסטי-טק. "הטרדה או איומים באמצעות מעקב דיגיטלי פולשני של פעילים ומבקרים בלתי אלימים, שמשמיעים קול בנוגע להפרות זכויות האדם במרוקו, היא הפרה מזעזעת של זכותם לחופש הביטוי ולפרטיות", הוסיפה. 

בחודש מאי 2019 הגישה אמנסטי אינטרנשיונל עתירה לבית המשפט בישראל, נגד משרד הביטחון, בדרישה לבטל את רישיון הייצוא הביטחוני של קבוצת NSO. לפי אמנסטי, משרד הביטחון של ישראל מסכן את זכויות האדם בעולם בכך שהוא מאפשר ל-NSO להוסיף לייצא את מוצריה לממשלות ברחבי העולם. 

המתקפות שבמחקר הן רק חלק מדפוס נרחב יותר של מתקפת נגד כלפי מגיני זכויות האדם במרוקו שמובילות הרשויות במדינה בשנים האחרונות, במיוחד לאור המתקפה המתגברת והולכת נגד מפגינים באזור ריף הצפוני מאז 2016. מגיני זכויות האדם במרוקו מתמודדים כיום עם הטרדות, איומים וכליאה, והרשויות משתמשות יותר ויותר בחוקים דכאניים כדי לעצור את עבודתם של פעילי זכויות האדם, אך ורק בשל יישום זכויותיהם לחופש הביטוי, חופש ההתאגדות והחופש להתאסף באופן בלתי אלים במרוקו ובמערב הסהרה.