ביורוקרטיה הממשלתית ושיעורי המס הגבוהים מסכנים הצמיחה

יום ו', 29 בספטמבר 2017
התאחדות התעשיינים:
מדו"ח התחרותיות של הפורום הכלכלי העולמי עולה כי הגורמים העיקריים אשר מסכנים את הצמיחה במשק, הינם הביורוקרטיה הממשלתית ושיעורי המס הגבוהים
 
ישראל קפצה 8 מקומות למקום ה- 16 בדירוג התחרותיות של הפורום הכלכלי העולמי, ודורגה בפעם הראשונה בעשרים המקומות הראשונים במדד התחרותיות העולמי של הפורום הכלכלי העולמי (WEF) לשנת 2017-18. כך עולה מדו"ח התחרותיות של הפורום שהתפרסם.
 
אולם, על פי הדו"ח שני הגורמים העיקריים אשר מסכנים את הצמיחה במשק הישראלי הינם הביורוקרטיה הממשלתית ושיעורי המס הגבוהים, ועל כן במסגרת הדירוג, הציון בתחומים אלו הוא נמוך ביותר. בבירוקרטיה הממשלתית הציון של ישראל ירד ל- 21.6 לעומת 18.6 אשתקד, דבר המעיד על עלייה בנטל הרגולציה והבירוקרטיה.
 
הדו"ח מודד את התחרותיות של 137 מדינות, אשר מוערכות על פי הגדרות של מדיניות ויכולות כלכליות הקובעים את רמת הפריון במדינה.
 
ישראל עלתה 8 מקומות במדד התחרותיות - מהמקום ה- 24 למקום ה- 16, שיפור משמעותי מהדירוג אשתקד. כמו כן ישראל הנה המדינה החדשה היחידה שהצליחה לפרוץ קדימה ולהשתייך ל- 20 הכלכלות המובילות בדירוג.
בנוסף לכך, מהדוח עולה כי ישראל הצליחה לשמור על מעמדה בשלושת המקומות הראשונים של דירוג החדשנות. בדוח נכתב כי 'אומת הסטארט אפ' מפורסמת בזכות כמות עצומה של המצאות וחידושים מאז הקמתה של המדינה, למרות כל האתגרים הניצבים בפניה.
ישראל גם זינקה בדירוג כתוצאה מהקפיצה העצומה במדד המוכנות הטכנולוגית- מהמקום ה- 22 אשתקד למקום ה- 7, עלייה של 15 מקומות. כמו כן מדד הפיתוח בשוק הפיננסי של ישראל עלה בדירוג מהמקום ה - 19 למקום ה -11, ומדד התחכום העסקי עלה בדירוג מהמקום ה- 21 למקום ה- 15/
 
נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש: "כנציגים בישראל של  הפורום הכלכלי העולמי, אנו רואים בעלייה בדירוג התחרותיות למקום ה- 16, הכרה רשמית בעבודה הקשה והדרך לשיפור הסביבה העסקית. אולם הבעיה העיקרית, עומס הרגולציה והבירוקרטיה, עדיין כאן. על הממשלה להמשיך ולפעול להפחתת נטל הרגולציה והבירוקרטיה בישראל. לשמחתנו במשרד ראש הממשלה פועלת יחידה, אשר בשיתוף עם יתר המשרדים הממשלתיים, פועלים להפחית את נטל הרגולציה בישראל.  בנוסף במסגרת התוכנית 'נטו תעשייה', משרד האוצר מתכנן  לשלב מספר צעדים אשר יובילו להפחתת נטל הרגולציה."
.