ה"economist" מגלה: אמריקה נכשלת במאבק המכסים מונעי יבוא מול סין

יום ג', 22 בפברואר 2022
 
מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews
 
"דרך קלה להימנע ממכסים? צור או ייצר את הסחורה והמוצרים שלך בארה"ב הישנה והטובה. זה מאוד פשוט!" בימים שבהם טוויטר הייתה המדיום העיקרי להכרזות נשיאותיות, זה היה מה שדונלד טראמפ המליץ לחברות שמשתמשות בסין כבסיס ייצור. הוא צדק למחצה: הימנעות ממכס התבררה כפשוטה למדי. עם זאת, מה שהוא לא ראה שהימנעות היא אסטרטגיה בת קיימא במיוחד עבור חברות אמריקאיות שנשארות בסין.
 
קנה המידה של ההימנעות הוא, אם להשתמש במונח לא טכני, עצום. אי התאמה ענקית שנפתחה בין נתוני הסחר הסיניים והאמריקאים מספקת צוהר להתחמקות ממכס שהתרחשה בשלוש השנים האחרונות מאז הטילה אמריקה מכסים על מוצרים סיניים. חלק ניכר ממנו כרוך ביבואנים המנצלים פרצות חוקיות; נראה שחלק מזה הוא התחמקות מוחלטת, כאשר חברות משקרות לפקחי המכס.
 
המספרים מסתכמים במהירות: הערך הכולל של סחורות מתוצרת סין שנכנסות לאמריקה והתחמקות ממכס עשוי לעבור את 100 מיליארד דולר ב-2021, על פי חישובים של האקונומיסט. בסיכומו של דבר, סחורות אלו יהיו שוות ערך למקור היבוא הרביעי בגודלו של אמריקה, אפילו יעלה על רכישותיה מיפן וגרמניה. יתרה מכך, אם כל הסחורות הללו היו סופרות כראוי, הגירעון הדו-צדדי בסחר הסחורות של אמריקה עם סין היה מנפץ את השיא השנתי שלה ב-2021 - כתב אישום  נגד השימוש במכסים כדרך לצמצם את פער הסחר עם סין.
 
כדי להבין את הפער, התחל עם נתוני הסחר האמריקאיים הרשמיים. על פי נתונים שפורסמו ב-8 בפברואר, אמריקה קנתה סחורות של 506 מיליארד דולר מסין בשנה שעברה.
 
זו היתה עלייה של 16% משנת 2020 (שתקף של הצריכה המשגשגת של אמריקה) אך עדיין מתחת לשיא הייבוא שלה שהגיע בשנת 2018.
 
נתוני הסחר הסיני שונים בתכלית. הם מראים שאמריקה קנתה סחורות של 576 מיליארד דולר מסין בשנה שעברה, עלייה של כמעט 30% משנת 2020, הגדולה ביותר שנרשמה.