המבחן החדש של אינטל

יום ו', 5 בנובמבר 2021
אינטל שסובלת בשנים האחרונות ממתחרים כבדי משקל ונסיגה יחסית בשוק - מנסה "לחזור לעצמה".
עתה עם השקות חדשות החברה בעצם מאשרת  שעבור אינטל בכל הנוגע לחדשנות בעולם המחשבים הנייחים, השנים האחרונות לא היו קלות במיוחד. ההבטחה למעבר לתהליך יצור חדש תמיד הייתה ברקע אבל למרות שכח העיבוד לרוב הוגבר, ניכר כי מעבר להליך יצור חדשני יחד עם ארכיטקטורה מתקדמת היא התשובה לקפיצה אמיתית בביצועים ולמתן תחרות.
 
רגע השינוי (אולי) הגיע! המתנה הארוכה מגיעה לקיצה ומעבדי Alder Lake הופכים לזמינים עבור כולם – האם אינטל תצליח  במשימתה להשיב את כתר הביצועים לחלקה. העתיד הקרוב יוכיח.
זה תלוי עתה בדגמי Core i5 ו-Core i9 החדשים!
עתה באופן רשמי הופכים מעבדי Core בדור ה-12 של אינטל לזמינים עבור קהל משתמשים המחשב האישי. זאת, יחד עם לוחות אם חדשים ולראשונה גם זיכרון DDR5 עבור פלטפורמת המעבדים החדשה.
כאשר מפרקים מעבד שכזה לחלקים, אפשר לראות שליבות העיבוד הראשיות מתחלקות לקבוצת P-Core ו-E-Core כאשר P מסמל Performance ו-E מסמל Efficiency. 
 
לצד זאת המעבד מכיל גם ליבה גרפית משופרת אותה הכרנו במעבדי הדור ה-11. ליבת Xe LP מגיעה בשתי קונפיגורציות, אחת למובייל ואחת למעבדים נייחים כאשר במעבדים הנייחים אנחנו מקבלים הרכב יחסית דל של 32 קבוצות עיבוד יחד על מנוע המדיה של אותה הליבה הגרפית. מנוע המדיה מטפל בקידודים והאצות של וידאו. מעבדי המובייל יקבלו גרסה יותר בשרנית שכוללת 96 קבוצות עיבוד.
 
ההרכב החזק ביותר למעבדים השולחניים כולל שמונה ליבות P, כאשר החזק ביותר למחשבים ניידים סטנדרטיים כולל שש מהן. קטגוריית ה-Ultra Mobile בדרך כלל כוללת אולטרא-בוקים ומחשבי טאבלט היברידיים קלים במיוחד. קטגוריה זאת מקבלת שתי ליבות P. כל פלחי השוק שאליהם יגיעו מעבדי Alder Lake יגיעו עם קונפיגורציה מירבית של שמונה ליבות E. חשוב לאינטל להדגיש כי לליבות היעילות האלה חשיבות גבוהה למדי בכל מקום.
 
כאמור, בשנים האחרונות עבר עולם מעבדי המחשבים שינויים רבים. ראינו את עלייתם של מעבדי ה-ARM מצד אחד, והתחזקות של מעבדי X86 מהצד השני כאשר גם אינטל וגם AMD משתמשות בטכנולוגיות יצור מתקדמות בשביל להעניק למשתמשים כמה שיותר ביצועים.
 
אין ספק שאחת מהשחקניות הבולטות ביותר בשלוש השנים האחרונות היא דווקא יריבתה של אינטל, AMD אשר מאז שהציגה כמות מוגדלת של ליבות עיבוד ותוצאות ביצועים רעננות לשוק שהפך למעט רדום, הפכה לכוכבת של ממש.