חברות ישראליות ברשימה השחורה של משרד הסחר האמריקאי

יום ה', 4 בנובמבר 2021

משרד המסחר האמריקאי הודיע כי פעילותן של חברות ישראליות נוגדת את אינטרס הביטחון הלאומי של ארה"ב. NSO וקנדירו הן לא סתם חברות ישראליות. הן חברות ששגשגו בזכות תמיכה ממשלתית משמעותית.

מחלקת הסחר של ארה"ב הודיעה שהכניסה את החברות לרשימה השחורה של גופים שמהווים סכנה לביטחון הלאומי ולאינטרסים המדיניים של המדינה.
ההוספה לרשימה, אף שבפני עצמה אינה בגדר גזר דין מוות לחברות, לא מונעת מהן לחלוטין לעשות עסקים בארה"ב, וגם משאירה פתח לחברות אמריקאיות למכור להן מוצרים ושירותים. יש לה השלכות רוחב ועומק ניכרות, עבור החברות עצמן, עבור תעשיית הסייבר ההתקפי בישראל, אולי אפילו עבור תעשיית ההייטק הישראלית כולה. כי חשוב יותר מהמגבלות שההחלטה מטילה על NSO וקנדירו היא הפגיעה שהיא מייצרת במוניטין, של החברות ושל התעשייה הישראלית. ומוניטין, כמו שיכולה להעיד Meta (לשעבר פייסבוק)' יכול להיות נכס יותר יקר מכל דבר אחר.
מבחינת NSO, ההחלטה משרד התעשייה והביטחון (BIS) במחלקת הסחר מגיעה אחרי שנים של דיווחים וחשיפות סביב פעילות החברה. אף שלא נאמר כך במפורש, היא נראית כמו תגובה ישירה לפרויקט פגסוס, תחקיר נרחב של אמנסטי וקונסורציום העיתונאים פורבידן סטוריז, שבמרכזו רשימה מודלפת של 50 אלף מספרי טלפון שעוררו עניין בקרב לקוחות NSO, בהם עיתונאים, פוליטיקאים בכירים ואנשי עסקים, כאשר בחלק ניכר מהמקרים התברר שרוגלת פגסוס של החברה אכן הותקנה על מכשירי אותן מטרות. למרות הכחשות נמרצות של NSO,