אחרי פיטורים בישראל - ענקית השבבים ARM תפטר 1,000 עובדים בעולם

יום ה', 17 במרץ 2022
חברת השבבים הבריטית ARM שמפתחת את הארכיטקטורה של רוב שבבי המובייל בעולם צפויה לפתוח בגל פיטורים נרחב. על פי דיווח של הדיילי טלגרף הבריטי.
מנכ''ל החברה, רנה האאס, עדכן את העובדים שהיא צפויה לקצץ בין 12 ל-15 אחוז מסך כוח העבודה או כ-1,000 עובדים בסך הכל. 
על הפיטורים הצפויים נמסר לאחר  שהוברר כי אנבידיה לא תרכוש את ARM מסופטבנק ב-40 מיליארד דולר
אינטל מיהרה להודיע: נייצר שבבי ARM ונשקיע מיליארד דולר בסטארט-אפים לייצור שבבים אלה.
 
החברה התייחסה ספציפית לאתרים שלה בארה"ב ובבריטניה, אך גם הוסיפה שתהיה לכך השפעה על כוח האדם הגלובלי שלה.  האאס לא אמר שהחברה לא תפטר במיקומים נוספים וציין שהיא צריכה להיות יותר ממושמעת בכל הנוגע להוצאותיה.
 
ביטול הצעת הרכישה של החברה בידי אנבידיה בא עקב הסתייגות של רשויות התחרות בבריטניה וארה"ב. החברה שנמצאת כיום בבעלות סופטבנק היפנית צפויה לצאת למהלך הנפקה בבורסה בשנה הבאה. הפיטורים כנראה יכללו בעיקר עובדים שלהם תפקידים "מיותרים", לפי הגדרת ARM. לא ברור באיזה תפקידים מדובר אך לפי הערכה מדובר כנראה בתפקידים שאינם טכנולוגיים או שאינם נוגעים ישירות לתחומי הליבה שלה החברה. 
"אנחנו חייבים להפסיק לעבוד על תחומים שאינם קריטיים להצלחתנו", כתב האאס במייל לעובדים, "חשוב שנמקד את עצמנו בפעילויות שיאפשרו לקדם את האסטרטגיה שלנו בקצב גבוה". במילים אחרות, החברה רוצה ככל הנראה להגיע לשלבי ההנפקה ללא עודפים מיותרים במצבת כוח האדם כדי לעורר עניין בקרב המשקיעים הפוטנציאליים. 
מאז שהחלה אפל להשתמש במעבדים מבוססי ARM במחשביה והוכיחה שלא חייבים שבבים בארכיטקטורת X86 של אינטל ו-AMD כדי להפעיל מחשבים אישיים ושרתים בעוצמה מקבילה, עלתה קרנה של החברה הבריטית. ויותר חברות טכנולוגיה החלו לשלב את עיצובי השבבים שלה במוצריהן, גם במחשבי PC מבוססי ווינדוס. מיקרוסופט השיקה גרסה ייעודית של ווינדוס למחשבי ARM ויצרניות נוספות, ביניהן לנובו, הצטרפו למגמה. 
 
איזה תהפוכות:
ARM יצאה למסע גיוס עובדים נרחב לאחר שסופטבנק רכשה אותה ב-2016 ואף התחייבה להכפיל את מצבת כוח האדם שלה בחמש השנים העוקבות, אלא שתאריך ההתחייבות ההיא פג בספטמבר האחרון  - מה שהתיר למנכ''ל ולדירקטוריון לצאת במהלך הנוכחי. האאס גם ציין שהחברה תסייע למפוטרים למצוא מקומות עבודה חליפיים. עם זאת, הוא גם הודה ש"זה לא יהיה קל". ההערה האחרונה של האאס כנראה גם קשורה לכך ש-ARM התגאתה בגידול משמעותי בהכנסות בתחילת השנה. בנוסף, החברה גם פיטרה לאחרונה מספר בכירים.