מהפכת העברת כסף דיגיטלי ללא בנקים

יום ב', 30 באפריל 2018

 

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews
 
הבנקים תחת מתקפה...
זו מציאות שמיליארדי אנשים ברחבי העולם יודעים טוב מדי: להיות עני יכול לעלות לך הרבה כסף. כ -2 מיליארד בני אדם, כולל כ -9 מיליון משקי בית בארה"ב, אין להם חשבונות בנק או גישה למוסד פיננסי. לדברי הבנק העולמי, כ -20 אחוזים של אלה "מבנקים" מבוגר לקבל את שכרם לשלם את החשבונות שלהם במזומן. זה מסוכן וקשה יותר לשמור,
 
אלה כמה  סיבות שקרן גייטס מקדמת מהפיכה ורואה בכסף הדיגיטלי - שניתן לקבל ולהעביר באמצעות הטלפון הפשוט ביותר - כמפתח לסיוע לשבור את מעגל העוני.
 
כבר כעת, חברות כמו  PayPal, Mastercard, Amazon וסמסונג, יחד עם רשימה הולכת וגדלה של חברות סטארט-אפ פיננסיות, פועלות להציע שירותים דמוי בנקאיים - כולל אפליקציות, מערכות ניידות וקריפטוקור-מטבעות - לאלה שהבנקים המסורתיים נוטים להתעלם מהם. אבל מתן שירותים פיננסיים חדשים אלה מגיע עם אתגרים.
 
חברות הטכנולוגיה יצטרכו לחנך אנשים על יסודות מערכות התשלומים הללו, כמו לזכור מספר זיהוי אישי וכיצד הם יכולים להפקיד, לסגת ולשלוח כסף, אומר הבנק העולמי.
 
על חברות יהיה גם לשלם את עלויות upfront עבור תשתית תשלומים אמינים, וספקי השירות יצטרכו להוכיח לצרכנים כי השירותים שלהם הם אמינים ובטוחים. קניה של M-Pesa מערכת הכסף הנייד מראה שזה יכול להיעשות.
 
חברת M-Pesa, ששופצה כבר 11 שנה על ידי Safaricom, מפעילת טלקום גדולה  משרתת כיום יותר משני שלישים מהמבוגרים של מדינת קניה. M-Pesa מציעה הצצה כיצד מערכות אחרות יכולות לעבוד. בקניה, אתה פשוט מושיט כסף לאחד מסוכניה של Safaricom (לעתים קרובות באותה חנות),  הכסף נכנס לחשבון M-Pesa שלך. העברת הכסף היא פשוטה כמו קריאת תפריט בטלפון שלך.
נסתכל על M-Pesa, שירות שהוקם על ידי מספר חברות סלולר ומספק שירותי העברות כסף ומיקרו-מימון להמונים. השירות כבש כבר בסערה איזורים רבים באפריקה שבהם למרבית התושבים אין חשבון בנק. על השירות מנויים היום מעל 30 מיליון לקוחות ב-10 מדינות שונות. מרשים? דמיינו מה
יכולה רשת  הבלוקצ'יין לעשות עבור תושבים דומים ברחבי העולם.
 
אליוט מפקח על מעבדת מאסטרקארד בניירובי שבקניה, שממומנת על ידי קרן גייטס. אומר כי היקף המשימה הוא עצום, שכן כ -85% מהעסקאות בעולם עדיין מתבצעות במזומן.
 
אחד הכלים  האלה נקרא Kionect, בקניה אתה יכול לקנות אספקה ??באמצעות הודעות טקסט על טלפונים וזה  בשימוש על ידי 1,500 קמעונאים, כאשר המערכת מסייעת לחנויות לבנות היסטוריות פיננסיים והם יכולים לקבל מידע מרוכז כדי השתמש בו לקבלת גישה לאשראי, הלוואות וביטוח.
 
יש כבר פלטפורמת ליווי ללא מגע,  של סמסונג, או CCP. המערכת משתמשת בטכנולוגיית NFC המאפשרת הנעת כספים בטלפון, לביש עם מפתח קוד  לביצוע תשלומים דיגיטליים קטנים.
 
סמסונג התייחסה לראשונה למערכת כדרך לעזור למבוגרים באירופה ובארה"ב לתת לילדיהם קצת כסף בכיס. אבל המהנדסים הגרמניים שתכננו את זה - כולם עם חשבונות בנק, כרטיסי אשראי וסמארטפונים - לא חזו עד כמה יפרוץ רעיון זה של העברת כספים ישירה.
 
"במהלך 12 החודשים האחרונים, קיבלנו פניות מכל רחבי העולם", אומר תומאס ארנז מסמסונג.
 
סמסונג ניהלה תוכנית פיילוט במזרח אפריקה, שם רשתות כסף נייד כמו M-Pesa של קניה, כבר בשימוש נרחב. שני שירותים  נוספים - אחד באיי בהאמה המכונה "איים פאיי", ועוד אחד במרכז אמריקה - מתוכננים להתחיל בחודשים הקרובים.
 
 
קצת על M-PESA

M-PESA  (תמורת כסף) מבוסס  טלפון נייד המבוסס על העברת כספים , מימון ושירותי מימון זעיר , שהושק בשנת 2007 על ידי חברת Vodafone עבור Safaricom ו- Vodacom, מפעילי הרשת הסלולרית הגדולה ביותר בקניה וטנזניה .[

מאז התרחבה לאפגניסטן , דרום אפריקה , הודו בשנת 2014 לרומניה בשנת 2015 לאלבניה . M-Pesa מאפשר למשתמשים להפקיד, לסגת, להעביר כסף ולשלם עבור סחורות ושירותים (Lipa na M-Pesa) בקלות עם מכשיר נייד.

השירות מאפשר למשתמשים להפקיד כסף לחשבון המאוחסן על טלפונים סלולריים שלהם, לשלוח יתרות באמצעות PIN- SMS SMS הודעות מאובטחת למשתמשים אחרים, כולל המוכרים של סחורות ושירותים, וכן לפדות את ההפקדות עבור כסף רגיל. משתמשים מחויבים בתשלום קטן עבור שליחת ומשיכת כספים באמצעות השירות.

M-Pesa הוא שירות בנקאי ללא סניפים ; לקוחות M-Pesa יכולים להפקיד ולמשוך כספים מרשת של סוכנים הכוללים משווקים בזמן אמת וקמעונאים הפועלים כסוכני בנקאות .

M-Pesa התפשט במהירות, ועד שנת 2010 הפך השירות הפיננסי המוצלח ביותר מבוסס הטלפון הנייד בעולם המתפתח.

 עד שנת 2012 נרשמו בקניה כ -17 מיליון חשבונות של M-Pesa. עד יוני 2016, סך של 7 מיליון חשבונות M-Pesa נפתחו בטנזניה על ידי וודאקום. השירות זוכה לשבח על הנגשת מיליוני אנשים למערכת הפיננסית הפורמלית ולצמצום הפשיעה, בעיקר בחברות מבוססות מזומנים.