הביקוש לידים עובדות בהיי-טק גבוה אף מציוני הלמ"ס

יום ב', 21 בפברואר 2022
באחרונה מצהירה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כי  14 אלף מפתחי תוכנה חסרים. עם זאת, המספר הזה מבטא רק חלק קטן מהביקוש הגבוה לעובדי הי-טק בכל הרמות.
 
קפיצת המדרגה שעשתה תעשיית ההייטק המקומית בשנים האחרונות מתבטאת היום במאות חברות, שלכל אחת מהן יש פוטנציאל להיות חברת ענק, גם במונחים בינלאומיים. המשבר בימים אלה באוקראינה מלמד אותנו עד כמה חסרים בארץ הרבה יותר עובדים. "כלכליסט" מציין כי מהדיווחים שעולים ממדינה זו, ישנם עשרות אלפי אוקראינים -  שעובדים למעשה בתעשיית ההייטק הישראלית. מספרים דומים של עובדים, שמועסקים על ידי חברות ישראליות, אפשר למצוא בהודו, בסין ובעוד מדינות במזרח אירופה. לולא עובדים אלה - תעשיית ההייטק הישראלית היתה בבעיה קשה.
 
כמה מהיוניקורנים בארץ, דוגמת פיירבלוקס, ראפיד, גונג ואחרים, מצהירים שהקביעה שחסרים בהייטק הישראלי 10-15 אלף עובדים היא צרה ומתייחסת רק לשנה-שנתיים הקרובות. חברות אלו מאמינות שהן יצטרכו בעוד זמן לא רב הרבה יותר מכמה מאות בודדות של עובדים לכל חברה, והן שואפות להפוך לענקיות שמעסיקות אלפים ואפילו רבבות עובדים, בדומה לחברות בארצות הברית.
 
לא מעט חברות היו מעדיפות למצוא עובדים קרוב לבית. ישראל כבר השקיעה מאות מיליונים בניסיון לשלב בהייטק אוכלוסיות שסובלות מתת-ייצוג בענף, עם הצלחה מועטה. גוגל מצידה הודיעה  שהיא משקיעה 25 מיליון דולר בניסיון להכניס אוכלוסיות כאלה לתחום.