מונופול המיחזור הבזבזני ויקר

יום א', 12 בדצמבר 2021
 
מונופול המיחזור הבזבזני ויקר .
 
הממשלה  לא מאפשרת לשחקנים נוספים בתחום המחזור לקבל רישיון למיחזור ותאגיד תמיר מעלה את המחירים שוב, הפעם ב-26%, על אף ביקורת נוקבת מצד הממונה על התחרות ועליה חדה בשריפות הפסולת וההטמנה בישראל. 
 
יצרנים ויבואנים מחוייבים למחזר אריזות מוצריהם בהתאם לחוק ובאמצעות תאגיד מיחזור המכונה "גוף מוכר" , בהחלט מטרה ראויה וחשובה לאיכות הסביבה, למניעת שריפות הפסולת וצמצום ההטמנה של פסולת שתפגע בדורות הבאים. אבל רק בישראל, תאגיד תמיר, אשר הוקם על ידי חברות הענק במשק לפני כעשור , מונה שוב לגוף היחיד והבלעדי המורשה לפעול בענף, ומעלה שוב את מחיריו ללא כל הצדקה או הסבר ברור עם רמיזות לעליות מחירים נוספות בעתיד. 
 
שנים, קבוצות רבות מנסות לפעול בענף ליצירת שוק תחרותי כמו בשאר מדינות העולם, בכך לשפר את כמות הפסולת הממוחזרת, להפחית הטמנה ובעיקר להפחית עלויות מיותרות ולא חיוניות המשפיעות על כולנו. אך בחסות המשרד להגנת הסביבה, מונצח מונופול המייקר לכולנו את יוקר המחיה. שוב גם השנה עלית מחירים חדה ולא מוסברת שכולנו נפגוש אותה בקופה ממש בקרוב. 
 
מי שמשלם את המחיר הוא כמובן תמיד  הצרכנים, ולאחרונה תאגיד תמיר העלה את המחיר שוב, השנה ב-26% וזאת לאחר עליה נוספת לפני משבר הקורונה של עשרות אחוזים נוספים, כל זאת מבלי שאיש יכול להשפיע. מפתיע – כל זאת עוד בתקופה בה הביקוש לפלסטיק וקרטון ממוחזרים בעולם הינו מהגבוהים בהיסטוריה. 
 
בשונה מכל ענפי המיחזור, החל ממיחזור צמיגים, מיכלי משקה קטנים, בקבוקי משקה גדולים, פסולת אלקטרונית ואפילו סוללות בהם מתנהלת תחרות נמרצת המגדילה את היקף המיחזור ומפחיתה עלויות היצרנים בכל שנה, בתחום האריזות עולה מחיר המיחזור משנה לשנה, והיקפי ההטמנה של פסולת רק עולים ועולים. רק לאחרונה דיווח המשרד להגנת הסביבה כי שריפת פסולת הינה מהמזהמים הגדולים ביותר בישראל. אם שאלתם את עצמכם, כיצד נקבע מחיר מיחזור האריזות שמשלמים היצרנים, אז מפתיע לגלות שמדי שנה כלכלן מטעם תמיר קובע את תעריפי המחזור שהתאגיד רשאי לגבות, אלא שהבעיה היא שתאגיד תמיר בעצמו מזמין את אותה עבודה כלכלית ומשלם עליה. 
עוד משנת 2016 מבקשים תאגידים רבים להיכנס לשוק ולהפחית עלויות, בקשות כאמור נידחות שוב ושוב על ידי המשרד להגנת הסביבה.
 לצערנו לא התקבלה תגובת התאגיד.