העברת מידע דיגיטלי על חשודים בפשעים

יום ה', 19 באפריל 2018

ממשלת ארצות הברית והאיחוד האירופי פועלים לתיאום תקנות לקבלת מידע דיגיטלי מחברות הטכנולוגיה במסגרת הלוחמה בפשיעה הבינלאומית. על פי הכללים שמגבשים הרגולטורים בשתי היבשות, יוכלו רשויות החוק לגשת אל המייל, מסרי טקסט, תמונות ושאר הקבצים והעקבות הדיגיטליות של חשודים בעבירות חמורות, גם אם אלה מאוחסנים מעבר לים.

שיתוף פעולה מתקדם על אף המתח והניגודים באינטרסים בין המחוקקים, הרשויות והחברות - בתחומי הרגולציה על המידע.

בתוך כך נמסר כי הרשויות להגנת הפרטיות דורשות מחברות הטלוויזיה לקבל הסכמה לפני איסוף מידע על לקוחותיהן

 

על פי ההצעה שפירסמה הנציבות האירופית רשויות אכיפת החוק של כל אחת מהמדינות החברות בארגון יוכלו לדרוש גישה אל הנתונים שמחזיקים חברות הטכנולוגיה בשרתיהן בין אם אלו ממוקמים במדינה זרה באירופה ובין אם מושבם בארצות הברית. בנציבות מסבירים כי תקנה שכזו תאיץ את החקירות הפליליות במיוחד בתיקים חוצי גבולות.

 

 

הקו החקיקתי שמובילה הנציבות האירופית הוא המשך של חקיקה דומה באחרונה על ידי המחוקקים האמריקנים שמכונה "חוק הענן". החוק החדש מהווה עדכון רגולטורי שמבהיר את התקנות שלפיהן החובה להעביר את החומר הנדרש לרשויות האכיפה חלה על החברות גם אם הן  מאחסנות את הרשומות הדיגיטליות מחוץ לגבולות המדינה.

 

  צילום: שאטרסטוק

 

באיחוד האירופי קבעו גם סטנדרטים חוקיים לזמן התגובה הנדרש מחברות הטכנולוגיה. על פי ההצעה, על מחזיקות המידע להיענות לבקשת הרשויות בתוך 10 ימים ובמקרים דחופים הזמן מתקצר לכדי שש שעות לכל היותר. כמו כן, על מנת למנוע שיבושים ולהבטיח את איכות ואמיתות הראיות, לרשויות תהיה הזכות לחייב את החברות למנוע מחיקת עדויות לפני מתן הגישה או העברת הנתונים.

 

החקיקה הצפויה מגבילה את הפעלת הנוהל למקרים פליליים. דרישת המידע תתאפשר בפשעים הקשורים במרחב האינטרנטי כגון פריצה או הפצה של פורנוגרפיית ילדים, או עבור עבירות פליליות חמורות אחרות שהעונש בגינן הוא שלוש שנים לפחות.

לחברות הטכנולוגיה תהיה היכולת לערער על כל דרישה של רשויות האכיפה בבית המשפט, בשאלת הפרה של הזכות הבסיסית לפרטיות של הלקוח ואת הפגיעה לכאורה באמון שבין החברה למשתמשיה.