פייסבוק נגד NSO

יום ה', 31 באוקטובר 2019

כפי שפורסם לראשונה ב-SoftNews חברת הסייבר הישראלית NSO,  "זוכה" באחרונה לשורת האשמות על שהיא חורגת מהצהרתה שהיא מסייעת לממשלות במלחמה בפשע ומשרתת נשאי פשע בעצמה.

עתה מצטרפת גם חברת הענקת פייסבוק להאשמות אלה

הנהלת הרשת החברתית תבעה את יצרנית תוכנות הסייבר החודרניות  NSO בטענה שהיא עומדת מאחורי פרצה בווטסאפ שזוהתה מוקדם יותר השנה ושימשה להדבקת מכשירים בתוכנת הריגול שלה. 
 
פייסבוק דיווחה על הפרצה בווטסאפ כבר במאי, אך רק בתביעה האחרונה אמרה במפורש ש-NSO היא זו שעומדת מאחוריה. בסך הכל, נטען בכתב התביעה, נעשה שימוש בפרצה כדי לנסות ולהדביק 1,400 מכשירים. בשיתוף פעולה עם Citizen Lab עלה בידי פייסבוק לזהות יותר מ-100 מקרים מובהקים שבהם שימשה פגסוס לתקיפת פעילי זכויות אדם ועיתונאים בלפחות 20 מדינות באפריקה, אסיה, אירופה, המזרח התיכון וצפון אמריקה. 
 
עם הגשת  כתב ההגנה, והעדויות והראיות שיופיעו במשפט אלה צפויים לספק תמונה רחבה יותר על הפעילות של NSO, הלקוחות והשימושים שנעשים בתוכנת הריגול שלה. החברה צפויה לדחות את הטענות בצורה גורפת. אפשר להעריך כמה מקווי ההגנה שלה על סמך התגובה שהעבירה אתמול ל"כלכליסט" בעקבות הדיווח על התביעה.
 
על פי פרטי התביעה, שהוגשה לבית משפט פדראלי, NSO פרצה ליותר מ-100 עיתונאים ופעילי זכויות אדם. על פי פייסבוק, משתמשי ווטסאפ קיבלו את מה שנראה כשיחת וידיאו: "לאחר צלצול הטלפון, הועבר אליהם בסתר קוד זדוני שנועד להדביק את הטלפון בתוכנת הריגול פגסוס". בין היתר, חושפת פייסבוק ש-NSO עושה שימוש בשרתים של אמזון במתקפות שלה.
 
NSO: "דוחים בתוקף את הטענות של פייסבוק"