מפולת כפולה

יום א', 1 בדצמבר 2019

 

בהמשך  למידע ב-SoftNews על כשלי 2019 בהיי-טק , עוד שני תמרורי אזהרה:

קבלת פנים חמוצה להנפקה של Uber

לפני מאי נראה שחברת Uberהייתה מוכנה לתנופה. המנכ"ל החדש, דרה חוסרושאשי, עזר לשפר את תרבות העבודה הרעילה של החברה, ונראה כי הוא מסדיר סכסוכים עם ערים ברחבי העולם. ואל תשכחו כי Uberהיא אחד הסטארט-אפים הגדולים בעולם, ששוויו מוערך בכ -120 מיליארד דולר.

ואז גילינו ש- Uberמדמם מזומנים. יותר ממיליארד דולר ברבעון. התברר כי Uberמעולם לא הייתה רווחית, וייתכן שמעולם לא תהיה. Uberאמרה שהיא צריכה להוציא כסף כדי להתרחב לשווקים חדשים ולמשוך לקוחות, אך המשקיעים לא היו משוכנעים..

"כמו בכל תקופות המעבר, יש עליות ומורדות", כתב קוסושאשי בהודעת דוא"ל לעובדים, על פי CNBC. "ברור שהמניות שלנו לא נסחרו טוב כמו שקיווינו לאחר ההנפקה. היום הוא עוד יום קשה בשוק".

נכון לעכשיו זה המחיר מתחת ל 30 דולר למניה, שפרושו נפילה לחברה ששוויה מוערך בכ 50- מיליארד דולר.

אבל עיקר הביקורת היא בתפעול: נחשף השנה ש-Uberלא עשתה מספיק כדי להגן על המוסעים מפני תקיפה מינית, חטיפה ואונס מצד הנהגים שהפעילה. מאות נשים דיווחו על אירועי אונס ושוד  על פי עורכי הדין המייצגים קורבנות, ולפחות 34 אנשים הגישו או הצטרפו לתביעה נגד החברה.

מערומי ההנפקה של WeWork

בתחילת שנת 2019 הוערכה WeWorkבסכום של 47 מיליארד דולר, על בסיס השקעות שכללו יותר מ -10 מיליארד דולר על ידי חברת  SoftBank.

האסון החל להתגלות כאשר WeWorkהגישה את ניירת ההנפקה שלה בפומבי, וחשפה רשת מורכבת של חברות עם שיטות עבודה עסקיות מסובכות. נוסף על כל אלה, התברר שמנכ"ל החברה, אדם נוימן, עשה דברים מפוקפקים כמו קניית בניינים פה ושם ש- WeWorkהתבססה עליהם ואז שכרה ממנו שטחים ביוקר.

או שימוש אישי בסימן מסחרי של המותג של החברה, ואז הוצאת כספים פרטית מהחברה (שבסופו של דבר הוא החזיר חלק מהכסף הזה).

נוימן "התפטר" מעבודתו בספטמבר, אך לא לפני שהסכים לפיצויי צניחה מוזהבת של 1.7 מיליארד דולר (בעזרתה יחזיר חלק ניכר מחובותיו).

בסוף 2019 הערכת השווי של החברה ופעילותה בבלבול והיא משכה את המשך תוכניות ההנפקה שלה.