מפולת חברת WeWORK

יום ה', 26 בספטמבר 2019

עיתונים רבים בעולם  כולל הניו יורק טhימס עוסקים בימים אלה באגדה שהתנפצה - מפולת חברת WeWork

 
עזיבת מייסד WeWork מראה שעמק הסיליקון נרפא - זמנית - מפנטזיית המנכ"ל;
 
נפילתה  של WeWork, ושפל המדרגה שהגיע אליו החברה אתמול עם פרישת המנכ"ל אדם נוימן מתפקידו, הם קו פרשת מים בהליך ההתפקחות שעוברים בתקופה האחרונה המשקיעים, השווקים והאנליסטים.
עד כה היתה התעלמות מניהול בעייתי עד כושל של החברה  עד כדי נכונות להעניק למנכלה שליטה מלאה עליה.
 
WeWork אישרה רשמית שנוימן יפרוש מתפקיד המנכ"ל ולנעליו ייכנס שני מנכ"לים משותפים, ארטי מינסון, מי ששימש כנשיא-משותף וכסמנכ"ל הכספים הראשי של החברה, וסבסטיאן גנינגהאם, לשעבר המשנה ליו"ר. נוימן עצמו ימשיך לכהן כיו"ר החברה, אך תוארו מוגדר כיו"ר לא ביצועי, כלומר על פניו הוא לא יהיה מעורב בהתנהלות היומיומית של WeWork.
 
גם מניות WeWork שבהן מחזיק נוימן כבר לא ייהנו מכוח הצבעה של פי 10 לעומת מניות רגילות, אלא רק פי שלושה (כלומר, כל מניה שלו שווה לשלוש מניות רגילות בכל הנוגע להצבעת בעלי מניות). זאת, אחרי שכבר קודם לכן שינמך נוימן את כוח ההצבעה של המניות שלו מפי 20.
 
נוימן הוא לא שורש הבעיה של WeWork
מייסד חברת חללי העבודה המשותפים הוא רק סימפטום: איש צעיר ונלהב שנסק גבוה מדי ומהר מדי בעידוד המשקיעים שלו. הבעיה האמיתית של סופטבנק ושל WeWork היא המודל העסקי של החברה - ואותו הרבה יותר קשה "לפטר"
 
פרישתו של נוימן היא כנראה רק צעד ראשון בשורת שינויים מסיביים שיתחוללו בחברה בקרוב. לפי דיווח של The Information, בימים האחרונים דנו בכירים בחברת האם של WeWork יחד עם בנקאים בדרכים להפחתת הוצאות החברה - כולל פיטורים של עד 5,000 עובדים - שליש מכוח העבודה של WeWork. רעיונות אחרים כוללים האטה של תוכניות ההתרחבות של החברה וסגירת עסקים בצד הקשור לחינוך או דיור.
 
 
מעמדו של נוימן נמצא בצניחה חופשית מאז ניסיון ההנפקה הכושל של החברה; WeWork קיוותה להנפיק לפי שווי של 47 מיליארד דולר. ואולם, התגובה השלילית לתשקיף שפרסמה, שחשף הפסדים הולכים וגדלים בקצב מסחרר (1.93 מיליארד דולר ב-2018, גידול של 107% לעומת 2017) הרתיעו משקיעים רבים, והחברה נאלצה לעדכן כלפי מטה את הערכת השווי שלה: קודם ל-20 מיליארד, אחר כך ל-15 מיליארד, בהמשך ל-10 מיליארד, וכשגם זה לא הספיק כדי למשוך משקיעים, הוחלט לדחות את ההנפקה למועד לא מוגדר.