כל מה שצריך לדעת על הרחפנים המשפיעים על חיינו

יום ג', 24 בספטמבר 2019

 

מאת: שלומי אדר, מומחה לסייבר וטרור בינלאומי

הרחפנים שנכנסו לחיינו משמשים למגוון מטרות ציבוריות, מסחריות ופרטיות. הרחפנים כבר מזמן הפכו למוצר מדף טריוויאלי הזמין לרכישה ולשימוש. מעצם טבעו הרחפן לא כפוף למגבלות טכניות וטופוגרפיות ומסוגל לנטר ולצלם מתחמים, חצרות, מבעד לחלונות, מעל מפלס הרחוב  גם ללא צורך בקו ראיה ישיר למפעיל הרחפן. למעשה הפכו הרחפנים לכלי מעקב יעיל וחודרני במיוחד המסוגל לאסוף מידע רגיש לאורך זמן, בכל שעות היממה וכמעט בכל תנאי. בהיעדר אכיפה ופערים בין הטכנולוגיה לרגולציה מצורף המדריך לשימוש תקין ברחפנים.

 

הסכנות המרכזיות הטמונות בהפעלת הרחפנים:

  • הציבור לא יכול לדעת מתי הוא מתועד- בשל היותו זעיר וקטן והגובה הרב בו הוא הרחפן מסוגל  לטוס לא ניתן להבחין בקיומו וכמובן לא ניתן לדעת אלו טכנולוגיות מותקנות על הרחפן אשר משמשות לאיסוף מידע, מי מפעילו ומהי מטרת רחיפתו. ככל שמגמה זו תתעצם כך יחושו בני האדם  כי הם  עשויים להיות חשופים למעקב קבוע בכל מקום ובכל זמן.
  • אובדן זכויות אדם- היות והרחפן זמין היום לכל דורש ובהעדר מגבלה של זמן, מקום, נגישות או רגולציה לא רחוק היום שבו תפגע צנעת הפרט. זאת בשל היעדר הסדרה(רגולציה) שתקפה להתפתחות הטכנולוגיה התעופתית המשמשת את הפעלת הרחפנים. הסדרה אמורה להגדיר את אמות המידה שימנעו פגיעה בזכות לאנונימיות ופרטיות במרכז הפיזי ובמרחב הווירטואלי של בני האדם באשר הם.
  • פרטיות המידע- בכל רחפן מוטמעת מערכת שליטה מרחוק המאפשרת קליטה ושידור של אותות דיגיטאליים. ניתן להתקין  כמעט על כל רחפן חיישנים מסוגים שונים שבאמצעותם ניתן לספוג ולקלוט מידע ויזואלי וורבלי אינסופי ולהעביר באמצעות הרחפן ב תשדורות למחשב ייעודי.

מה נדרש כאשר מפעילים רחפן

את הרחפן יש להפעיל באופן שאינו פולש לצנעת הפרט. הפעלתו תהא מוגבלת לצורך מטרתו בלבד שאושרה ע'י הרשויות. מתכונת הפעלת הרחפן חייבת להיקבע באופן ספציפי, לפי חשיבות מטרת האיסוף ולאחר ביצוע תסקיר השפעה על פרטיות.

ביישום האיזון המידתי הקונקרטי, ניתן להיעזר בעקרונות ובדוגמאות המצורפות:

יש להימנע מהקלטה ושמירה של מידע אם איננה חיונית. כך למשל, אם מצלמת הרחפן מיועדת רק לשם השליטה בו, או אם היא משמשת לשם בקרת עומסי תנועה – אין להקליט ולשמור את התיעוד הוויזואלי ולהסתפק בצפייה בזמן אמת.

 

  • יש להימנע מאיסוף מידע עודף שאיננו נדרש למטרת ההפעלה. לכן את המצלמה או את החיישנים האחרים יש להפעיל רק מעל האזורים הרלבנטיים ורק בזמנים הרלבנטיים למטרת האיסוף. בהתאם אין להפעיל את המצלמה בגובה נמוך מדי, או שיש להתאים את הרזולוציה ואת תחום הכיסוי של המצלמה כך שהצילומים המוקלטים לא יוכלו להביא לזיהוי בני האדם המצולמים או מידע אישי אחר הניתן לייחוס לאדם מזוהה.

 

חדירה פולשנית- כך תפעלו במידה ורחפן חדר למרחב הפרטי:

  • ערנות-מודעות מעוררת ערנות! במידה נתקלתם ברחפן באזור מגוריכם אשר צופה על הנעשה בביתכם או צופה על מקום עבודתכם או שנתקלתם ברחפן שנע  בקרבתכם כאשר אתם מבלים בשטחים ציבוריים כגון: חופי ים, מרכזי קניות, פארקים תעשייתיים, מרכזי תחבורה הומי אדם, תחנות הסעה, מרכזי תעסוקה פרקי תעשיה וכד', דאגו לצלם את הרחפן ולצרף במלל או בכתב כל פרט מזהה דוגמת גודל, צבע ,היכן נחשף, פרק הזמן שצילם את מי צילם להערכתם וכל מידע אחר שעשוי לתרום באיתור מפעילו של הרחפן.

 

  • דווחו ועדכנו- לאחר שתיעדתם את הרחפן שניצפה דאגו לעדכן בהקדם את האפשרי את ציבור האוכלוסייה הסמוך אליכם אם מדובר בבני משפחה, עמיתים למקצוע, או אזרחים שהתקבצו יחד עמכם במרכזים הומי אדם.

 

במקביל עדכנו את מוקד העירוני בעירכם בטלפון 106 והמוקד העירוני ידאג להזעיק את גורמי האכיפה דוגמת משטרת ישראל וגורמי צבא בהתאם לממצאים שייחשף להם באמצעותכם ובאמצעות מערכות טלוויזיה במעגל סגור באותם ערים בהם קיים מרכז שליטה וניטור של "עיר חכמה".

לסיכום,

למעשה קיים פער גדול בין הטכנולוגיה לבין הרגולציה, פער שהולך וגדל בשל חוסר הסדרה.

ברמה הפרטית, מדינת ישראל צריכה לייצר בהקדם מנגנון הסדרה שיחייב כל יצרן שמייצר רחפניים בישראל לעמוד באמות מידה אלמנטריות כמו למשל- שילוט, זיהוי הרחפן , מגבלות רחיפה של הרחפן, אגרה על שימוש ברחפן, מגבלות על איסור רחיפה במרחב הציבורי ודיווח אוטומטי  למוקד עירוני על הכוונה להרים רחפן לאוויר. באשר ליבואנים המייבאים רחפניים מחו'ל אלו יהיו מחויבים לעמוד באותם אמות מידה הזהות ליצרני רחפניים ממדינת ישראל.

גם ברמה המשפטית נדרשת הסדרה, נדרשת אכיפה אגרסיבית עם יכולת להרשיע פלילית, אזרחית, וביטחונית במקרה של הפרה מאמות המידה הנדרשות מכל מפעיל או יצרן רחפנים.