המחדל הממשלתי החמור נוכח השערוריה של אלקטור

יום ג', 18 בפברואר 2020
פרשת מאגר הנתונים  החושף חדירה לפרטיות של הליכוד חושף בנוסף לחוסר המקצועיות והאחריות בתחום זה את מחדל  הממשלה לשמירת זכויות הפרט. כך בין היתר טוענת עתה גם "התנועה לזכויות 
 
דווקא הפירצה השנייה שנחשפה  באפליקציית הבחירות של הליכוד ומפלגות נוספות הראתה שהרשויות לא ממש עשו מהלכים תקיפים כדי למנוע את השימוש הפוגע בזכויות וצנעת הפרט.
 
וזה המצב כרגע: הגורמים המעורבים ישירות במסחור הפצת מידע על הפרט, חושפני ולעתים קרובות שגוי ממשיכים בהתנערות מוחלטת. הליכוד מנסה לייצר ספין של מתקפה עוינת עליו וממהר להודיע שהתלונן במשטרה (אף שאנשי המקצוע שחשפו את הפרצות, ההאקר נעם רותם והמפתח הבכיר רן בר זיק, עמדו לכל אורך השבוע בקשר קבוע ורציף עם מערך הסייבר). בישראל ביתנו (שגם משתמשת באפליקציה וגם מידע שלה דלף) נוקטים בשיטת היען וטוענים שלא קרה כלום.
וסוחרי אלקטור מגיבים עם מידע תוך שהם מנסים לגמד את התקרית המתגלגלת ולטעון נגד הרצינות של הגורמים המובילים בחשיפת כשלי אבטחה ודליפות מידע בישראל.
 
 השאלה הנשאלת היא איפה הרגולטורים שאחראים על הנושא? איפה הרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים, ועדת הבחירות המרכזית ומערך הסייבר? בעת גילוי הדליפה הראשונה, הם הסתפקו בהתנערות מאחריות (ועדת הבחירות) או בפיקוח מינימלי שכלל בעיקרו התכתבות עם אלקטור (רשות הפרטיות).
ועכשיו  - עם עוד חשיפה חמורה נגד אלקטור והליכוד  רשות הפרטיות ביצעה  הליך פיקוח במשרדי אלקטור, שכשל מלזהות את הפרצות הנוספות (למרות שאחת מהן נסתמה חלקית באותו יום עצמו), ושלחה הודעה מאוד תקיפה למפלגות. ועדת הבחירות לוקחת את הזמן, ודנה בעצלתיים בעתירה שהוגשה בנושא.
 
מומחי אבטחה  והתנועה לזכויות דיגיטליות  טוענים כי כל הגורמים הרלוונטיים נמנעו עד עתה מלעשות את הצעד החשוב ביותר: לסגור לאלתר את פעילות אלקטור עד לסיום הברור בנושא.  "אם אכן היו רשויות המדינה פועלות על פי הכלל הפשוט הזה, לא היינו צריכים לראות את המערכת דולפת פעם אחר פעם, ואת המידע של כל אזרחי המדינה נלקח על ידי גורמים בלתי ידועים ואפילו מסוכנים. אצלנו, במקום לסגור, הרשויות עמדו בפינה ולא עשו דבר. הגורמים המקצועיים, האמונים הן על הגנה על המידע של האזרחים, והן על קיומן התקין של הבחירות בישראל, התרשלו בתפקידם."