מתקפת סייבר ישראלית על נמל אירני

יום ג', 19 במאי 2020
פרטים חדשים ממתקפת הסייבר המסתורית ששיתקה את תנועת הספנות באירן: שעות לאחר הדיווח בוושינגטון פוסט - גורם מערבי אמר הבוקר (שלישי) ל-N12: "ישראל ביצעה את התקיפה – אירן חצתה קו אדום וישראל הייתה חייבת להגיב".
 
לפי הדיווח בארה"ב, יעד המתקפה היה הנמל שהיד רג'אי בעיר בנדר עבאס שבדרום אירן - הנמל המרכזי של הרפובליקה האסלאמית. הגורם ציין שישראל היא אכן זו שביצעה את התקיפה, בתגובה למתקפת סייבר אירנית על תשתיות בישראל – מתקפה שלדבריו נכשלה.
 
"תקיפת הסייבר על נמל בנדר עבאס באירן הוא תגובה ישראלית על תקיפת סייבר שהם ביצעו על ישראל לפני שבועיים נגד רכיבים במקורות, תקיפה שכשלה", סיפר אותו גורם. "בישראל מקווים שהם (האירנים) יעצרו כאן, הם תקפו להם רכיבים בתשתיות המים, לא ממש עשו נזק - אבל חצו קו אדום והם היו חייבים להגיב".
אותו גורם ידע לספר כי "התקיפה הייתה על מסוף המכולות בנמל והשביתה את עבודת הפריקה והשינוי של מכולות מהנמל ואליו לכמה ימים".
 
מעבר למיקום האסטרטגי של התקיפה שמיוחסת לישראל, היא מעניינת גם בגלל עצם העובדה שאירוע ביטחוני שלרוב מתקיים בערוצים חשאיים הפך לגלוי. ברגע שאירן ביצעה את התקיפה על תשתיות בישראל – התקבלה לגיטימציה לתקוף את אירן בחזרה, ובאותו כלי נשק.
 
שעות לאחר הדיווח בארה"ב, אלוף (במיל') עמוס ידלין שמשמש כיום כראש המכון למחקרי ביטחון לאומי ובעבר היה ראש אמ"ן - כתב: "בלהט הקורונה ומזג האוויר תשומת הלב מוסטת מאירוע משמעותי בעימות הישראלי - אירני". לדבריו, "‏נראה שזאת תגובה ישראלית למתקפה האירנית על מערכות מים וביוב בישראל. התקיפה בנמל האירני - יכולת מעצמתית".