Calibra - לאבטחת המטבע הדיגיטלי

יום ד', 19 ביוני 2019

 

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews
 
 בעקבות הפרסום הראשון ב-SofNews של הליברה של פייסבוק להלן פרטים המחפשים הבהרה.
 
אנחנו חולקים תוכניות של Calibra, חברה בת חדשה שהוקמה בפייסבוק, שמטרתה לספק שירותים פיננסיים שיאפשרו לאנשים לגשת לרשת  ולהשתתף בה. המוצר הראשון של Calibra יציג  ארנק דיגיטלי עבור Libra, מטבע גלובלי חדש מופעל על ידי הטכנולוגיה blockchain. הארנק יהיה זמין ב- Messenger, ב- WhatsApp ובאפליקציה עצמאית - ואנו מצפים להשקה בשנת 2020.
 
אם יש לך חיבור לאינטרנט היום, אתה יכול לגשת לכל מיני שירותים שימושיים עבור מעט או ללא עלות - אם אתה מנסה לשמור על קשר עם בני משפחה וחברים, ללמוד דברים חדשים או אפילו להתחיל עסק. אבל כשזה מגיע לחיסכון, לשלוח ולהוציא כסף, זה לא כל כך פשוט.
 
עבור אנשים רבים ברחבי העולם, אפילו שירותים פיננסיים בסיסיים הם עדיין מחוץ להישג ידם: כמעט למחצית מהמבוגרים בעולם אין חשבון בנק פעיל ומספרים אלה גרועים יותר במדינות מתפתחות ואף גרועים יותר עבור נשים. לכ-70% של עסקים קטנים במדינות מתפתחות יש חוסר גישה ואשראי 25 מיליארד דולר הולך לאיבוד על ידי מהגרים מדי שנה באמצעות דמי העברה.
זה האתגר שמקווים לטפל עם Calibra, ארנק דיגיטלי חדש בו תוכל להשתמש כדי לשמור, לשלוח ולהפעיל Libra.
הנה הצצה חטופה על מהלכי הכניסה והחוויה של המטבע הדיגיטלי  LIBRA:
 
מההתחלה, Calibra יאפשר לך לשלוח Libra כמעט לכל אחד עם הטלפון החכם, כמו בקלות ומיד כפי שאתה יכול לשלוח הודעת טקסט ללא עלות. עם הזמן,  מקווים להציע שירותים נוספים עבור אנשים ועסקים, כמו לשלם חשבונות בלחיצת כפתור, לקנות כוס קפה עם סריקה של קוד או נסיעה בתחבורה ציבורית ללא צורך לשאת במזומן או כרטיס מטרו.
 
תהיה בטוח 
 

כאשר היא משיקה, Calibra תהיה הגנה חזקה במקום לשמור את הכסף שלך ואת המידע שלך בטוח. החברה המפעילה תשתמש בכל תהליכי אימות ומניעת הונאות שמשתמשים בבנקים ובכרטיסי אשראי, ויהיו לה מערכות אוטומטיות שיפקחו באופן יזום על הפעילות לאיתור ומניעת התנהגות מזויפת. כמו כן, מציעים תמיכה חיה ייעודית כדי לעזור אם תאבד את הטלפון או את הסיסמה שלך - ואם מישהו יקבל גישה מזויפת לחשבון שלך ואתה מאבד מכשיר.

אם אתה מאבד כמה Libra כתוצאה מכך, יציעו  לך החזר.

כמו כן - צעדים להגנה על פרטיותך. מלבד מקרים מוגבלים, Calibra לא תשתף פרטי חשבון או נתונים כספיים עם Facebook או עם צד שלישי כלשהו ללא הסכמת הלקוח. המשמעות היא שפרטי החשבון של לקוחות Calibra והנתונים הכספיים שלהם לא ישמשו לשיפור מיקוד המודעות במשפחת המוצרים של מיקרוסופט.

 Calibra  תשתמש בנתוני פייסבוק כדי לציית לחוק, לאבטחת חשבונות של לקוחות, להקטנת הסיכון ולמנוע פעילות פלילית.

מדוע פייסבוק רוצה להיות cryptocurrency?
זה לא ממש cryptocurrency של פייסבוק. זה לכאורה פרויקט של קבוצה נלווית, אשר פייסבוק ייסדה. העמותה, שתשמש כסמכות כספית למטרת ההצפנה, אומרת כי מטרתו של המטבע הדיגיטלי  היא "להעצים מיליארדי אנשים", וציינה כי יש לה  1.7 מיליארד מבוגרים ללא חשבונות בנק שיכולים להשתמש במטבע.
 
אבל לפייסבוק יש אינטרס משלה לעומת המזומנים הדיגיטליים שקדמו לליברה. הרשת החברתית ניהלה למעשה מטבע וירטואלי, הנקרא קרדיטים, במשך כארבע שנים כדרך לבצע תשלומים על שירותים ומשחקים ששיחקו בפייסבוק. בחודש מאי, אמר המנכ"ל מארק צוקרברג בכנס F8, ההתכנסות השנתית של המפתחים, כי שליחת כסף באינטרנט צריכה להיות פשוטה כמו שליחת תמונות. ליברה נועדה להקל על אנשים להעביר כסף באופן מקוון, מה שעשוי למשוך משתמשים חדשים לרשת החברתית.
 
לפייסבוק יש גם תוכניות פיננסיות  גדולות יותר אם כי עדיין לא שיתפה אותם. כך נוצרה חברת הבת החדשה, הנקראת Calibra, שתפעיל את הארנק שיידרש בהשקה הראשונית. "פייסבוק יצרה את קאליברה, חברה בת בפיקוח, כדי להבטיח הפרדה בין נתונים חברתיים ופיננסיים ולבנות ולהפעיל שירותים מטעמה על גבי הרשת".
 
האם לפייסבוק יש שליטה ישירה על ה-cryptocurrency החדש?
פייסבוק היא אחד החברים של המטבע החדש (החברות של פייסבוק היא דרך Calibra.) חברים אחרים המייסדים כוללים MasterCard, ויזה, PayPal, Uber, eBay, Vodafone ו-Mercy Corps. העמותה מקווה לגדול ל -100 חברים, שרובם יישתתפו בסכום של 10 מיליון דולר כדי לקבל חלק בפרויקט. לכל חבר יש את אותה הצבעה באסיפה, שבסיסה שבשוויץ. כך שלפייסבוק לא יהיו עדיפויות  על החלטות האגודה מאשר על כל חבר אחר.
 
איך שונה Libra מ-cryptocurrencies אחרים?
נתחיל על ידי התייחסות איך ליברה דומה ל-cryptocurrencies אחרים, כגון bitcoin. כולם, קיימים לחלוטין בצורה דיגיטלית. אתה לא תוכל לקבל שטר  או מטבע. כמו שאר cryptocurrencies, עסקאות  נרשמות ב"ספר"  תוכנה, המכונה blockchain, המאשר כל העברה. 
שלא  כמו bitcoin,  וכמה cryptocurrencies אחרים, אשר אינם מגובים על ידי דבר מוחשי וסובלים מתגובת ספקולציות, Libra יהיה קשור  לסל של נכסים שיוכלו  לעגן את ערכו. מקימי  Calibra לא אמרו מה הנכסים הללו אך צוין כי הם יכללו "פיקדונות בבנקים וניירות ערך ממשלתיים במטבעות של בנקים מרכזיים יציבים ובעלי מוניטין." זה מצביע על מבנה צמוד למטבעות העיקריים בעולם, כמו הדולר והאירו, אשר אינם נעים באלימות מיום ליום.
 
נזילות
ההיצע של Libra  יגדל או יתכווץ בהתבסס על כמה הוא יהיה פופולרי. אם אנשים ירצו להשתמש ביותר Libra העמותה תקנה/תכרה  יותר נכסים להנפקת Libra חדשים. אם אנשים ירצו לפדות את Libra  האגודה תבצע המרה של נכסים ותשלם במטבע מקובל.