ביקורת על הקנס הקטן על פיסבוק

יום א', 14 ביולי 2019
ועדת הסחר הפדרלית עומדת להכריז רשמית לקנוס את פייסבוק בקנס של 5 מיליארד דולר בגין הפרות  הפרטיות לכאורה שלה, כך על פי "וול סטריט ג'ורנל", שדיווח כי הנציבים הצביעו השבוע לאשר את ההסדר עם הרשת החברתית, כאר גם פייסבוק הביעה הסכמה לקנס השווה בגובה לרווח הרבעוני שלה.
 
ההחלטה שעדיין צריכה להסתכם על ידי המחלקה האזרחית של משרד המשפטים האמריקני, תהיה גדולה יותר מהקנס  של 22.5 מיליון דולר שה- FTC שהוטל על גוגל ב -2012. ה- FTC ו- Facebook סירבו להגיב על הדו"ח.
 
ה- FTC החלה לחקור את פייסבוק בשנה שעברה לאחר שהתגלה  כי חברת  המידע והיעוץ לחברות קיימברידג 'אנליטיקה, יועצת פוליטית בבריטניה, ניגשה לנתונים בפייסבוק של עד 87 מיליון משתמשי פייסבוק ללא רשות בעליהם.
הסוכנות בודקת האם פייסבוק הפרה הסכם משפטי שהיה לה עם ממשלת ארה"ב בשם החובה  לשמור על פרטיות נתוני המשתמשים.
 
כמה קבוצות תמיכה ומחוקקים הביעו את אי שביעות רצונם עם ,הקנס הקל"  של ה- FTC.
 
רוברט וייסמן, נשיא קבוצת זכויות הציבור  אמר כי פייסבוק ינכשלה מול רצון לחדירה למידע אישי חסום בקלות רבה מדי.
 
"הסדר יעיל היה מטיל לא רק קנס ענק, אלא מגבלות אמיתיות על החברה קדימה, רפורמות מבניות ותנאים מהותיים להגנה על פרטיות המשתמשים", אמר וייסמן בהצהרה. ה- FTC היה צריך להורות לפייסבוק להוריד את תוכניותיה לשלב את מידע שירותי Messenger, Instagram ו- WhatsApp כחלק ממאגר אחד.
 
דיוויד סיצילין, דמוקרט מרוד איילנד, אמר בסדרת טוויטים כי קנס של 5 מיליארד דולר לא יגרום לפייסבוק "לחשוב פעמיים על האחריות שלהם להגן על נתוני המשתמשים".
 
"ה- FTC רק נתן לפייסבוק מתנה לחג המולד חמישה חודשים מוקדם", הוא אמר בטוויטים. "זה מאוד מאכזב שחברה אדירה שכזאת, שעוסקת בהתנהגות לא נאותה כזו, מקבלת סטירה על פרק היד".
 
כאמור, הקנס המדווח יהיה חלק קטן של מיליארדי דולרים שפייסבוק גורפת ממפרסום מדי שנה. פייסבוק דיווחה על מכירות של 15.08 מיליארד דולר ברבעון הראשון.
 
בהתחשב בכך, המועמדת הדמוקרטי לנשיאות אליזבת וורן כינתה את ההתנהגות של ה- FTC "ניצחון לפייסבוק" מאשימים את ועדת הסחר בכניעה לרשת החברתית כדי למנוע ממהלכי הבחירות בארה"ב להיות מושפעים בצורה לא נכונה.
 
"רק תסתכלו על השווקים, ב -15 הדקות הראשונות לאחר פרסום הפסק על הקנס  עלה שווי השוק של פייסבוק ביותר מ -5 מיליארד דולר", צייץ וורן, סנאטור דמוקרטי מסצ'וסטס. "פייסבוק רשמה רווחים של 5 מיליארד דולר רק בשלושת החודשים הראשונים של השנה שעברה, החברה גדולה מכדי לפקח עליה, ועונש זה של ירידה סמחלית מאשר זאת".
 
סנטור וורן ניצלה את ההזדמנות כדי לחזור על קריאותיה לבלימת פייסבוק. "ה- FTC צריכה לשבור את פייסבוק, פשוט ופשוט, מספיק", היא צייצה.
 
הפלטפורמה של המועמדת הנשיאותית  כוללת קריאה לפרק ענקי טכנולוגיה כמו פייסבוק, אמזון, גוגל ואפל משום שיש להם יותר מדי כוח להשפיע על הכלכלה, החברה והדמוקרטיה.