אש ביקורת על פייסבוק בבריטניה

יום ב', 18 בפברואר 2019
מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews
 
המתקפות נגד פייסבוק אינן פוסקות - הן אפילו צוברות תאוצה.
 
בימים אלה,  פוליטיקאים בריטים האשימו את פייסבוק בהפרה מכוונת של פרטיות הנתונים וחוק ההגבלים העסקיים וכן בחדשות מזויפות.
 
דו"ח קובע כי חברות טכנולוגיה חברתיות צריכות להיות כפופות לקוד אתיקה חובה שמפוקח על ידי רגולטור עצמאי, שאמור להיות בעל סמכויות לנקוט צעדים משפטיים נגד חברות המפרות את הקוד.
 
הדו"ח הגיע בעקבות חקירה שנערכה בשנה שעברה על ידי הוועדה הדיגיטלית, התרבותית, התקשורת והספורט של הפרלמנט (DCMS) לחדשות מזויפות והפצת מידע שגוי.
 
כאשר הגילויים על חברת הייעוץ לנתונים של Cambridge Analytica, שזכתה לגישה למיליוני משתמשים של פייסבוק, עלו במארס 2018, בחנה הוועדה את תפקידה של הרשת החברתית בשערורייה.
 
במסגרת חקירתה בחנה הוועדה את הדרכים שבהן פייסבוק היתה עשויה להשפיע על תוצאות הבחירות, כולל התערבות רוסית אפשרית, מיקוד מודעות וגישה לנתוני משתמש שהפרו את זכויות הפרטיות של המשתמשים.
 
הדו"ח הגיע למסקנה כי חוק הבחירות הנוכחי אינו מתאים לתכלית בעידן הדיגיטלי, והשאיר את הדמוקרטיה בסיכון מפני איומים מקוונים, וכי הסדרת התקשורת החברתית תסייע לרסן סיכונים אלה. המסמך גם גינה חלק מהמדיניות והפרקטיקות של פייסבוק - ובמיוחד האופן שבו מנעה מחברות קטנות יותר לגשת לנתונים מסוימים , ופגעה ביעילות עסקיהן.
 
"חברות כמו פייסבוק מפעילות כוח שוק מסיבי, מה שמאפשר להן להרוויח כסף על ידי הפליה של חברות טכנולוגיה קטנות יותר ומפתחים שמסתמכים על פלטפורמה זו כדי להגיע ללקוחות שלהם". אמר דמיאן קולינס, יו"ר ועדת DCMS בהצהרה. 
פייסבוק דחתה את טענות הוועדה כי היא הפרה את חוקי הגנת הפרטיות והפרטיות ואמרה כי לא נמצאה כל עדות להתערבות זרה מתואמת בפייסבוק במהלך משאל עם Brexit.
 
כריס פאלאנט, מנהל המדיניות הציבורית של בריטניה בפייסבוק, הצביע על שינויים בפייסבוק שבוצעו במהלך 12 החודשים האחרונים, כולל חוקים חדשים לגבי האופן שבו הוא מסמיך מודעות פוליטיות ואת השילוש בגודלו של הצוות שעובד באתר כדי להגן על משתמשים מפני תוכן רע.
 
"אין ערוץ אחר לפרסום פוליטי שקוף המציע את הכלים שאנחנו עושים", אמר. "בעוד שיש לנו עוד מה לעשות, אנחנו לא אותה חברה שהיינו לפני שנה".
 
בהזדמנויות שונות במהלך 2018, הוועדה הזמינה מנכ"ל החברה מארק צוקרברג לתת עדות אישית או באמצעות קישור וידאו. אבל נציגי צוקרברג דחו כל הזמנה, כולל אחת מהוועדה הבינלאומית הגדולה לחקר חדשות מזויפות, המורכבת מנציגים מתשע מדינות ברחבי העולם, אשר נפגשה בפרלמנט בחודש נובמבר האחרון.
 
לפוליטיקאים שאחראים לחקירה בפייסבוק יש  השקפות שונות על ביצועי הנהלת פייסבוק וההופעה שלהם כעדים בחקירה. במהלך החקירה, רבים הביעו בעקביות את אי שביעות רצונם מחוסר היכולת של פייסבוק לספק תשובות ברורות ומלאות.