פוליטיקאים רוצים לצנזר את פיסבוק בבחירות

יום ב', 25 בספטמבר 2017
העיתונות המקצועית חושפת תוספת חדשה  במאמצים  לנטר, לבקר ולצנזר את הרשתות החרתיות.
 
פוליטיקאים בארצות הברית מתגייסים לקביעת רגולציה ממשית סביב הפרסום המקוון בעת מערכות בחירות, בדגש על תעמולת פייסבוק. לפי דיווח של CNN, הסנאטורים איימי קלובוצ'ר ומארק וורנר מובילים את המהלך, בעקבות הגילויים המתמשכים בחקירת המעורבות הרוסית בבחירות 2016 במדינה, שבוצעה בין היתר דרך הרשת החברתית.  
 בתוך כך נמסר כי פייסבוק תעביר לקונגרס את הפרסומות שגורמים רוסיים קנו בקמפיין לנשיאות ארה"ב
 
במכתב שהעבירו לשכות חברי הקונגרס לעוזרי החקיקה בבית הנבחרים, קראו לשקיפותם והגבלתם של הפרסומים הממומנים ברשת החברתית - קרקע פורה ופעילה במיוחד במערכות בחירות למיניהן. "הקובץ שתחויב הרשת לספק יכיל עותק דיגיטלי של הפרסומת, תיאור של קהל היעד שנקבע לפרסום, מספר הצפיות שהיו לו, התאריכים והשעות שבהם הוא פורסם, הסכומים שנגבו ופרטיו של הרוכש", כתבו.
הצעתם הראשונית של וורנר וקלובוצ'ר היא שכל גוף - ארגון או אדם פרטי - שמפרסמים בהיקף של יותר מ-10,000 ייחשפו במסגרת רישום פומבי שתפעיל פייסבוק. כמו כן, יידרשו המפרסמים לסמן גם תכנים קודמים שפרסמו במסגרת פעילותם ברשת החברתית. בנוסף, רוצים מנסחי המכתב להקשיח את המגבלות שיחולו על חברות כפייסבוק בפרסום תכנים של גורמים זרים המנסים להשפיע על מערכות בחירות בארה"ב.
 
מפייסבוק נמסר כי  החברה מודעת היטב למעורבות שחקנים זרים בבחירות בארה"ב דרכה: לאחרונה נודע כי גורם המסונף לשלטונות רוסיה קנה דרכה פרסומות וארגן אירועים פוליטיים במהלך בחירות 2016. "פרסומות פוליטיות ברשת לא נדרשות לרגולציה שקיימת בטלוויזיה", אמר מארק צוקרברג, מנכ"ל החברה. "משתמש לא יכול להיות בטוח אם הוא רואה את אותה פרסומות שמוצגת למשתמשים אחרים. אנחנו נציב את פייסבוק בדרגת שקיפות גבוהה אפילו יותר. לא רק שמפרסם יחויב להציג מי שילם בעבור הפרסומת, אנחנו גם נוודא שאפשר יהיה לבקר בעמוד המפרסם ולראות את כל הפרסומות שהם מציגים בפייסבוק", אמר.
 
צוקרברג ינסה להימנע מפיקוח ממשלתי, עם שורת מהלכים שתשפר את ניטור הקמפיינים המוזמנים, כמו גם הגדלת צוותי בקרת התוכן ואיתור הפייק ניוז בעת קמפיינים פוליטיים.
 
גם גורמים נוספים ברשתות החברתיות אמרו (כולל בישראל) אמרו כי הם מעדיפים  בקרה פנימית וכללי אתיקה על פני רגולציה ממשלתית גורפת.