פיסבוק וגוגל עלולות להיקנס ב-10 מיליארד דולר

יום ב', 11 ביוני 2018

נראה כי גוגל, פייסבוק, אינסטגרם ו-ווטסאפ עומדות לפני חקירה חריפה בעקבות תלונות שהוגשו מיד לאחר שנכנסו לתוקף  התקנות החדשות להגנת הפרטיות של האיחוד האירופי GDPR. אם יורשעו התלונות יכולות להוביל לקנסות של כמעט 10 מיליארד דולר בסך הכל.  המצב הורע לאחר שצוקרברג העיד בקונגרס האירופי וחמק ממתן תשובות

 

 

הארגון לקידום ההגנה על הפרטיות Noyb.eu טוען בתלונותיו שארבעת החברות מאלצות משתמשים לאמץ את גישת ה"זה מה יש" (take it or leave it) בנוגע לפרטיות – ודורשות למעשה שמשתמשים יסכימו לתנאי שירות פוגעניים וחודרניים. 

 

הקבוצה מנוהלת על ידי אקטיביסט הגנת הפרטיות האוסטרלי מקס שרמס (Schrems), שהשווה את אפשרות "הבחירה" הזאת ל"תהליך הבחירות בצפון קוריאה".

"טונות של "תיבות הסכמה" צצות באינטרנט או ביישומונים, ובדרך כלל כוללות איום כלשהו, למשל שלא ניתן להשתמש עוד בשירות ללא הסכמת המשתמש/ת," כך Noyb.

 

כעת מבקש הארגון מהרגולטורים בצרפת, בלגיה, גרמניה ואוסטריה לקנוס את החברות בעד 4% מהכנסותיהן השנתיות – המקסימום שמתירות התקנות החדשות – סכום שיכול להגיע לכדי קנס של 4.9 מיליארד דולר לחברת האם של גוגל – אלפבית, ול-1.63 מיליארד דולר לפייסבוק, אינסטגרם, ו-ווטסאפ – כל אחת.

 

התקנות החדש המכונה בקיצור GDPR נוסחו כך שייתנו לאזרחים של האיחוד האירופי שליטה רבה יותר על האופן שבו המידע המקוון שלהם משמש בידי אחרים. 

 

תוך הקפדה על פרטיות מרבית כלי התקשורת המרכזיים בארה"ב עדיין זמינים באירופה, ומציגים שם גרסה מותאמת של האתר שלהם או מבקשים ממשתמשים להסכים לשימוש במידע שלהם לפני שיוכלו לצפות בתוכן האתר.

 

גוגל הודיעה שנקטה צעדים כדי להבטיח עמידה בחוק החדש. "אנחנו מבנים פרטיות ואבטחת מידע לתוך מוצרינו כבר בשלבי הפיתוח הראשונים שלהם, ואנו מחויבים לעמוד בחוק הגנת המידע האירופי", כך הודיעה גוגל.

פייסבוק, שבבעלותה אינסטגרם ו-ווטסאפ, הודיעה שהיא פועלת כדי לעמוד בתקנות החדשות. "ב-18 החודשים האחרונים נקטנו צעדים כדי לעדכן את מוצרינו, מדיניותנו והתהליכים שאנו מבצעים כדי לתת למשתמשים שקיפות אמיתית ושליטה לרוחב כל השירותים שאנו מספקים באיחוד האירופי", כך מסרה ארין איגן, קצינת אבטחת הפרטיות הראשית של פייסבוק.