כל שערוריות פייסבוק

יום א', 18 בנובמבר 2018
מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews
 
פייסבוק - הרשת המובילה בעולם  נמצאת בפני צרות צרורות.
"ניו יורק טיימס "פירסם דו"ח חקירה של יותר מ-5,000 מלים על  שורה של שערוריות.
 
הגילויים האחרונים מגיעים בזמן רע לרשת החברתית הגדולה בעולם, שמסכמת שנה רעה. ממאבק על  ידיעות מגתיות בבחירות בדיבורי שנאה, הפרת ביטחון מסיבית, צרות ענק הטכנולוגיה ממשיכות להצטבר. צוקרברג מנסה לבנות מחדש את האמון עם יותר מ -2 מיליארד משתמשים פעילים בחודש, אבל הוא גם פונה לעזרת המחוקקים.
הנה מה שאתה צריך לדעת.
למה פייסבוק תחת אש שוב?
התחקיר ב"ניו יורק טיימס "מתמקד כיצד מנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג, בן 34, ומנהל הכספים, שריל סנדברג, בן 49, טיפלו במשבר בשלוש השנים האחרונות. הדו"ח הוא ביקורת נוקבת על מנהיגותם, עם העלאת שאלות חדשות עליהם, תפקידם בפייסבוק ובעתיד החברה.
המנהלים "התעלמו מסימני אזהרה ואז ביקשו להסתיר אותם מעיני הציבור", כתב העיתון. הם היו גם "מוסחי דעת  על ידי פרויקטים אישיים והעבירו את האבטחה ואת המדיניות וההחלטות לכפופים".
פייסבוק ניסה "להסיט את האשמה" ואת "מסתירה" את היקף שערוריית הפרטיות ונתונים שהתגלו כבר בחודש מארס. קיימברידג 'אנליטיקה, חברת ייעוץ בריטית, אספה את הנתונים האישיים של כ -87 מיליון משתמשי פייסבוק ללא רשותם. 
העיתון גם אומר כי פייסבוק ידעה על הפעילות הרוסית על הבמה כבר באביב 2016, יותר משנה לפני שהחברה התריעה לציבור. על רקע זה קצין הביטחון הראשי, אלכס סטמוס, עזב מאז את החברה, בויכוח כיצד לטפל בבעיה, על פי העיתון "טיימס". 
בינתיים, מנהלי פייסבוק היו ככל הנראה עסוקים בהגנה על הדימוי של הרשת החברתית. כדי לעשות זאת החברה נקטה בטקטיקות לובי "אגרסיביות" וטיפחה את קשריה עם וושינגטון כדי להעביר את האשמה על המתחרים הטכנולוגיים ולדחות את המבקרים. בשלב מסוים, החברה שכרה חברה הידועה בחקר  "דיפרס פובליק אפרייטיס", שניסתה להכפיש את המבקרים על ידי קישור המיליארדר הליברלי ג'ורג 'סורוס לפעילים המוחים נגד פייסבוק.  
 
למה לאנשים אכפת כל כך  על מה שפייסבוק עושה?
פייסבוק היא הרשת החברתית הגדולה ביותר של הפלנטה. עם בסיס משתמשים פעיל של כ-2.3 מיליארד אנשים, היקף החברים  שלה הוא גדול יותר מאשר האוכלוסייה של כל מדינה על פני כדור הארץ. עם זאת, פייסבוק היא חברה בשליטה פרטית. אין נציגים נבחרים, ואין בית משפט לערעורים. זה רק צוקרברג, צוות המנהלים שלו והשאר "סתם" שכירים. 
מתח זה נמצא ברקע מאז הקמתה של פייסבוק ב -2004. כמעט מאז תחילתה, בכל פעם שהחברה ביצעה שינויים גדולים (למשל כאשר היא הציגה את עדכון החדשות או כאשר הכריחה אנשים להוריד את Messenger כתוכנית נפרדת ), היו מהומות ממשתמשים מתוסכלים מהמהלכים החד צדדיים של החברה.
כאשר הבחירות 2016 התגלגלו גם הרוסים כמו גופים פוליטיים ומסחריים רבים התערבו  על ידי הפצת מידע שגוי.
וכולם מכירים את השערוריה של מסירת נתונים לקיימברידג אנליטיקה.
 
וכך, ענקית הרשתות החברתיות עמדה בפני ארבעה משברים מתפתלים בשנה האחרונה בלבד, זה כולל במפורש את הנהגת החברה וכיצד היא מגיבה על הבעיות. 
בתחילת השנה, השערורייה המתמשכת ביותר של פייסבוק היתה חקירת ההתערבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארה"ב ב -2016. חברת ההיי-טק הודיעה ב -2017 כי נמצאו ראיות שהפעילים הרוסיים  השתמשו ברשת החברתית כדי לרכוש מודעות בנושאים פוליטיים. אבל שאלות נשארו כאשר פייסבוק ידעv על פעילות רוסית ואם  פעלv במהירות מספקת.  ערב הבחירות לאמצע הקונגרס  פייסבוק הורידה יותר מ -100 חשבונות שהיו קשורים אולי לרוסיה.
בחודש מארס, החברה עמדה בפני שערורייה חדשה כאשר ה"ניו יורק טיימס "ו"האובזרוור" של גרדיאן גילו כי עשרות מיליוני משתמשי פייסבוק נרכשו על ידי חברת ייעוץ פוליטית בשם קיימברידג 'אנליטיקה . השערורייה עוררה דאגה לגבי כמה טוב פייסבוק שומרת את המידע של  המשתמשים. כדי להחמיר את המצב, פייסבוק משכה  כמעט שלוש שנים כדי להודיע למשתמשים על שימוש לרעה בנתונים. המהומה עוררה את צוקרברג להופיע לפני הקונגרס. 
לאחר מכן, בקיץ, הצטרף פייסבוק לשאר תעשיית הטכנולוגיה כאשר הוא אסר על מנהיג הקונספירציה הימנית הקיצונית אלכס ג'ונס להפיץ סיפורים מזויפים. האיסור הביא לטענות כי פייסבוק צנזרה קולות שמרניים, שהחברה הכחישה.
ביקורת על כמה לא טובה Facebook בהגנה על נתוני המשתמש חזרה בספטמבר לאחר שהחברה חשפה הפרת אבטחה מסיבית . האקרים ניצלו קוד הקשור לתכונה 'תצוגה בשם' של האתר, המאפשרת לאנשים לראות כיצד נראים הפרופילים שלהם, למכירה  למשתמשים אחרים. זה מאפשר לתוקפים לגנוב את המידע האישי של 29 מיליון משתמשי פייסבוק, כולל מספרי טלפון, תאריכי לידה ועיר מולדת.