פייסבוק מאחדת את וואטסאפ, אינסטגרם ומסנגר

יום א', 27 בינואר 2019
העיתון "ניו יורק טיימס" חשף לראשונה את התוכנית לפיה  פייסבוק מאחדת את וואטסאפ, אינסטגרם ומסנג'ר. המהלך יושלם עד לשנת 2020.
 
מארק צוקרברג מתכנן לייצר אינטגרציה בין אפליקציות המסרים של הפלטפורמות השונות, להעניק לכולן הצפנה מקצה לקצה ולאפשר להשתמש בכולן באמצעות חשבון משתמש אחד
 
לפי הדיווח, האינטגרציה תאפשר שימוש בכל אחד מהשירותים באמצעות חשבון משתמש אחד: אם יש לכם וואטסאפ, תוכלו לתקשר גם עם אנשי קשר שנמצאים רק במסנג'ר למשל. כמו כן, התשתית החדשה תכלול הצפנה מקצה לקצה עבור כל המשתמשים.
 
הרעיון שעומד בבסיס איחוד אפליקציות המסרים מבקש להשאיר את המשתמשים בתוך "עולם" אחד, שבבעלות פייסבוק.
מעריכים כי באופן הזה שירותי הרשת החברתית יוכלו להתמודד בצורה טובה יותר עם תחרות מטעם ענקיות טכנולוגיה אחרות - דוגמת גוגל או אפל, ולהציע למשתמשי פייסבוק תועלת גבוהה יותר.
 
 
פייסבוק, וואטסאפ ואינסטגרם יישארו למראית עין שירותים עצמאיים יחסית, אולם התשתית שבבסיס אפליקציות המסרים שלהן תאוחד. לצד זאת, קיים חשש גדול סביב התוכנית הזו שקשור בהגנה על מידע ופרטיות המשתמשים: כשנתיים לאחר שפייסבוק רכשה את וואטסאפ, התעוררה ביקורת ציבורית רחבה באשר לכוונות לשתף את המידע של משתמשי וואטסאפ עם פייסבוק. הרשת החברתית ספגה קנס של 110 מיליון אירו מנציבות האיחוד האירופי בתגובה למהלך ההוא, ומשתמשים בכל העולם הודרכו כיצד לבטל את האפשרות להעברת מידע בין שני השירותים.
 
אנליסטים אומרים כי כחלק מאותם דיווחים, הבחירה ליצור תשתית אחידה של שירותי המסרים שבבעלות פייסבוק נועדה גם כדי לאפשר אחיזה טובה ביותר במגוון הפלטפורמות של הענקית, ושליטה צמודה יותר של צוקרברג עצמו בכל מה שמתרחש בחברה.
 
מפייסבוק לא נמסר פירוט נוסף מעבר לשרטוט הראשוני של איחוד התשתיות. ייתכן כי האינטגרציה הזו היא תוצאה של ניסיון לייצר רווחים משמעותיים יותר מוואטסאפ ומאינסטגרם - שתי פלטפורמות עתירות משתמשים. לוואטסאפ יש למעלה מ-1.5 מיליארד משתמשים חודשיים בעולם, ואילו לאינסטגרם יש למעלה ממיליארד משתמשים.