עובדות על המשק לעומת הצהרות נתניהו

יום א', 23 בפברואר 2020

 

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו מרבה בהצהרות באחרונה על "הישגים ללא תקדים" של המשק הישראלי בהנהגתו.
מול ההצהרות חסרות הכיסוי ניצבת האמת בשורת נתונים שליקטנו מפרסומי בנק ישראל, הלשכה המרכזית סטטסיטיקה, מרכז טאוב, רשות החדשנות, נתוני ארגון המדינות המפותחו, OECD ועוד..
 
= צל"ש בולט להיי-טק הישראלי שהוא ללא ספק הקטר המוביל את המשק והיוקרה של ישראל. שעיקרו המכריע נעשה על ידי יזמים , אנשי עסקים ומימון פרטי ואחר - עם מעט מאד סיוע יחסית על ידי רשות החדשנות של הממשלה שהודיעה עתה כי היא מקפיאה כל טיפול בבקשות לסיוע נוכח העדר תקציב ממשלתי מאושר.
= שיעור השכירים המועסקים בהיי-טק מתוך סך השכירים במשק הוא כ-9 אחוזים וגדל בהדרגה. מספר משרות השכיר בהיי-טק (ללא ענף תקשורת) באמצע 2019 כבר היה למעלה מ-307,000.
= פיגור בתשתיות תקשורת עם כישלון צורב עד כה של הממשלה בקידום "הדור החמישי" לתקשורת סלולרית מהירה  ורב נפחית כמו גם תשתית לאומית לסיבים אופטים לתקשורת קווית מתקדמת. 
= תמונה כללית  נתוני בנק ישראל 2020

הצמיחה החזויה הורדה ל-2.9 אחוז בלבד השיעור הנמוך מאז 2012, כולל התרומה מזרימת הגז.

שבינתיים הוא בעיקר הכנסה מיצוא לבעלי החברות. צמיחה לנפש של 0.6-0.7 אחוז. נסיגה של הצריכה הפרטית. נסיגה של ההשקעות במשק שגם לפי הלמ"ס לא צמחו ב-2019. במקביל  ליציבות בנתוני האבטלה (הנמוכה) עולות  התביעות לדמי אבטלה.

התוצר לעובד בישראל עומד בשנים האחרונות על כ-65% מהתוצר לעובד בארה"ב ועל כ-85% מהתוצר הממוצע לעובד במדינות ה-OECD. פריון העבודה הנמוך קשור גם במלאי נמוך של הון ציבורי, המבטא מחסור בעיקר בתשתיות תחבורה, חינוך ובריאות.

סיכומי המשק פברואר 2020

נתונים שפורסמו לקראת כינוס הפורום הכלכלי הבינלאומי בדאבוס בפתח 2020 כמו גם סיכומי ארגון OECD:

= תחרותיות - ישראל ירדה תוך עשור נתניהו מהמקום ה-17  למקום ה-20 אשתקד.

= ב-2007 דורגה ישראל בנתוני כנס דאבוס במקום 15 בסולם המוכנות הטכנולוגית בעולם ובאימוץ טכנולוגיות מתקדמות  ואשתקד במקום 45.

= לפני עישור דורגה ישראל במקום ה- ה-29 במדד התחרותיות בשווקים המקומים . אשתקד הידרדרה למקום ה-44 . בעיקר  עקב שליטת מונופולים וחוסר יבוא מקביל מספיק.

=ב-2007 נמשכה ירידת מחירי הדירות שהיו זולת ב-20 אחוז לעומת שנת 1979. ב-2020 הדירות יקרות ב-120 אחוז מאשר לפני כעשור.

= רגולציה מוגזמת: ישראל העמוסה ברגולציה ירדה מ-49   למקום גרוע יותר-69 

= למרות התקדמות במקרו התוצר ישראל נשארה באותה רמה  בתוצר לנפש. מקום 40.

ובצד מדיניות התקציב וההשקעות הציבוריות :

רמת ההשקעות הציבוריות בישראל היא  2 אחוז מהתוצר הרבה פחות מחצי בארצות המפותחות.

הנתונים המשווים לגבי התוצר, הפריון, והפערים החברתיים הגדולים בישראל מלמדים  כי הפערים בגורמי הייצור במשק וההשקעה הציבורית גדלים ויגדלו כל עוד לא יתרחש שינוי משמעותי במדיניות הממשלה ביחס לכל אחד מהגורמים שצוינו.