הצפנה צולעת בממשלת ישראל

יום ג', 24 באוקטובר 2017

גוגל מדווחת כי אתרי העולם עוברים להצפנת HTTPS, שמשפרת את עמידותם בפני איומי סייבר שונים. דו"ח שפרסמה החברה מראה שכ-64% מתעבורת האינטרנט בכרום לאנדרואיד נשענת על HTTPS, צמיחה של 42% מאשתקד. תעבורת האינטרנט המאובטחת בכרום OS וב-Mac OS X זינקה ב-10% ועומדת על 75%, בעוד בווינדוס הנתון הוא 66%, צמיחה של 15%.

 

גוגל מציינת שכ-71 מתוך 100 האתרים המובילים בעולם משתמשים בתעבורת HTTPS כברירת מחדל, לעומת 37 בשנה שעברה. לחברה עצמה יש חלק בדבר: ב-2016 החלה גוגל לסמן כל אתר ללא הצפנת תעבורה כ"לא מאובטח" בשדה הכתובת של כרום ובטפסי האתר.

 

הצפנת האתר מקשה על גורמים לא מורשים לקבל גישה לתעבורת המידע שמתבצעת בין האתרים למכשירים שונים. גוגל אינה היחידה שמקדמת את השימוש בהצפנה שכזו: פייסבוק הפכה את השימוש בהצפנה לברירת מחדל עבור שירותיה עוד ב-2013 ומעבירה משתמשים לאתרים רק בחיבור HTTPS. גם אפל החלה לדרוש ממפתחי האפליקציות להצפין את תעבורת המידע שלהם ב-iOS. עם זאת, ישנם עדיין הרבה אתרים שלא משתמשים בהצפנה - ביניהם, גם בישראל. 


למשל, אתרי משרד ראש הממשלה, משרד הפנים, רשות הרישוי (משרד התחבורה דווקא כן) ואתר מחיר למשתכן לא מצפינים את התעבורה אליהם. לטענת גוגל, הוספת רכיב הצפנה הינה פעולה פשוטה, קלה וזולה מתמיד, שתוכל לסייע בהגנה על משתמשים.